Yağda ve Suda Çözünen Vitaminler Nelerdir?

Yağda ve Suda Çözünen Vitaminler Nelerdir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere yağda ve suda çözünen vitaminler nelerdir kısaca onları anlatacağız.Detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Vitaminler, bazı yiyeceklerin içlerinde bulunan, çoğunlukla vücudumuzda üretilmeyen, vücutta özel biyokimyasal reaksiyonlar için gerekli olan, küçük miktarlarda (miligram veya mikrogram) ihtiyaç duyduğumuz organik maddelerin tümüdür.Vitaminler tiplerine göre 2’ye ayrılır.Bunlar yağda çözünen vitaminler ve suda çözünen vitaminlerdir.Hemen bunlar nelerdir anlatalım.

Yağda Çözünen(Eriyen) Vitaminler

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir.Formül olarak akılda kalması için “adek” kelimesini ezberleyebilirsiniz.

Suda Çözünen(Eriyen) Vitaminler

Suda çözünen vitaminler ise B ve C vitaminleridir.

Ek olarak suda çözünen yani eriyen vitaminler vücutta depolanmazlar.Bu yüzden bu vitaminleri her gün yediğimiz yiyeceklerle vücuda almamız gerekmektedir.

Şimdilik bu kadar.Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.Herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.