Yanlış mı Yalnış mı Doğru Yazılışı Nedir? (TDK Kanıtlı)

Yanlış mı Yalnış mı Doğru Yazılışı Nedir? (TDK Kanıtlı)

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere yalnış mı yoksa yanlış mı hangisi doğru yazılmıştır TDK’nın sitesine göre kanıtlı olarak paylaşacağız.

Türkçe’mizde doğru yazılışının en çok karıştırıldığı kelimelerden birisi yanlış-yalnış kelimesidir. Özellikle ilkokul, lise ve üniversite sınavlarında Türkçe ve Edebiyat derslerinde yazım kuralları alanında bu tarz kelimelerin doğru yazımı sürekli sorulabiliyor. Peki Türk Dil Kurumu’na göre yanlış veya yalnış hangisi doğrusu yazılmıştır onu anlatalım.

Yanlış mı Yalnış mı Hangisi Doğru Yazılmıştır?

Doğru yazılış ==> ✓Yanlış
Yanlış yazılış ==> ×Yalnış

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre kelimesinin doğru yazılışı “yalnış” değil “yanlış” kelimesidir. Aşağıdan kanıt resmine de bakabilirsiniz.

TDK’nın “sozluk.gov.tr” buradaki sözlük sitesine girerek yanlış olarak arattığınızda karşınıza bu sayfa çıkacaktır. Eğer yalnış olarak aratırsanız hiç bir şey bulamazsınız. Çünkü kelimenin doğru yazılışı “yanlış” ‘tır.

Bu iki kelimeyi sürekli birbirine karıştırırız. Şimdi sizlere karıştırmamanız için bir taktik anlatayım. Arkadaşlar yalnış kelimesinin kökenine indiğimizde yalnı yani yalın‘dan gelmektedir. Yani bu kelimenin türetilmiş hali yanlış olamaz. Yanlış kelimesini aklınızda tutmak için ise yine köküke bakalım. Normalde kökü nedir bilemiyorum fakat yanlış=yanılmaktan gelmektedir diye düşünüyorum. Yani kelimenin normali yanılış olarak yazılır. Ama ı harfi düşerek kelimemiz yanlış olarak kalmaktadır.

Tekrardan belirtelim yanlış kelimesi doğru yazılımdır fakat yalnış hatalı doğru olmayan bir yazılıştır. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar iyi dersler dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*