Yeryüzünde Sıcaklık Dağılışını Etkileyen Unsurlar

Yeryüzünde Sıcaklık Dağılışını Etkileyen Unsurlar

Bu yazımızda sizlere yeryüzünde sıcaklık dağılışını etkileyen unsurlar bulunmaktadır.Lafı uzatmadan bu faktörlere geçelim;

1-) Güneş Işınlarının Düşme Açısı

Güneş ışınları bir noktaya kadar dik açıyla düşerse sıcaklık değeri o kadar yüksek olur. Dik açıyla gelen ışınlar daha dar alanları ısıtır. Güneş ışınlarının düşme açısı dünyanın şekline göre değişir. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe güneş ışınlarının geliş açısında küçülme görülmektedir. Dünyanın güneş etrafında dönüşüne bağlı olarak yarım küreye farklı açılarla düşer. Dünyanın dönüş hareketine göre akşam ve sabah düşen açılar farklıdır. Güneşe bakan yamaçlar güneş ışınları daha dik açıyla düşer.

2-) Güneşlenme Süresi

Güneşlenme vakti uzadıkça atmosferdeki ısı birikimi artar. Bu da sıcaklığın artmasını sağlar. Gün içinde en yüksek sıcaklık öğlenden sonra olur. En soğuk an ise güneşin doğmasından önceki vakittir.

3-) Yükselti

Atmosferden yansıyan ışınlar her 200 metrede 1 derece sıcaklığı azaltır.

4-) Kara ve Denizlerin Dağılışı

Karalar çabuk ısınır ve çabuk soğur. Denizler geç ısınırken geç soğurlar. Karalar denizlerden yazın daha sıcaktır. Kışın ise daha soğuktur. Kuzey Yarım kürede karalar en sıcak Temmuz en soğuk ise Ocak ayındadır. Buna karşılık denizlerde en sıcak Ağustos ayında en soğuk ise Şubat ayında görülür.

5-) Nem

Nemin fazla olduğu yerlerde aşırı ısınma ve soğuma görülmez. Bu yüzden günlük ve yıllık sıcaklık farkları azdır.

Bunlara ek olarak rüzgarlar,okyanus akıntıları ve bitki örtüleri de dünya üzerindeki sıcaklık dağılışını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.