Zurna Çeşitleri Nelerdir?

Zurna Çeşitleri Nelerdir?

Zurna, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde çalınan bir çalgıdır. Yörelerin müziksel özelliklerine göre çeşitli boylarda zurnalar üretilmekte ve bu zurnalar yapıldıkları seslere göre isimlendirilmektedir. Örneğin do, mi, sol, re gibi. Genel bir sınıflandırma yapılacak olursa zurna kaba, orta ve cura olmak üzere 3 gruba ayrılır. Bunların anlatımını aşağıya ekleyelim;

1-) Kaba Zurna;

Zurna ailesinin boyut olarak en büyüğüdür. Boyları birbirinden farklı olsa da genel olarak 50-55 cm arasındadır. Kaba zurna çoğunlukla Ege, İç Anadolu ve Marmara Bölgeleri’nde çalınmaktadır. Ses aralığı 2 ila 2.5 oktav kadardır. Makamsal özellikteki eserlerin seslendirilmesinde diğer zurnalara göre daha çok kullanılır. Bu özelliği, çalma tekniğinin zorluğunu da beraberinde getirir.

kaba zurna

kaba zurna

Yörelere göre farklı repertuvarları olsa da özellikle Ege Bölgesi ve Trakya Yöresi’nin kaba zurnaları, o yörede kullanılan klarnet ile hemen hemen aynı repertuvarı paylaşmaktadır.

2-) Orta Zurna;

İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde yaygın olarak çalınmaktadır. Orta zurna, cura ve kaba zurnanın ortasında bulunan zurnadır. Boyları yörelere göre 35-40 cm arasında değişmektedir. Yaklaşık 1,5 oktav ses aralığına sahiptir. Yörenin makamsal yapısına uygun repertuvarları seslendirir. Özellikle hüseyni, hicaz ve segâh makamlarının dizilerinde bir repertuvar seslendirirken kullanılır.

orta zurna

orta zurna

3-) Cura Zurna;

Karadeniz Bölgesi’nin doğu kısımlarında, özellikle Trabzon ve Giresun civarlarında çokça görülür. Zurna ailesinin en küçüğüdür. Sesi en tiz olan zurnadır. Çalınırken kemençe tavrını aynen verir. Diğer yörelerde kullanılan davullardan daha küçük davulla icra edilir.

cura zurna

cura zurna

Kaynak = MEB


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.