± İşareti Ne Demek? ( ± ) Artı Eksi İşareti Klavyeden Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere ± işareti yani artı&eksi işareti nedir, ne demektir, nerelerde kullanılır ve klavyeden nasıl yapılır kısaca onu anlatacağız.

Bazı matematiksel sembollerin yapılışları ve anlamları merak ediliyor. Bu sembollerden birisi de ± (artı / eksi) işaretidir. Şimdi sizlere bu sembol ne işe yarıyor, ne anlama geliyor kısaca onu paylaşalım.

± İşareti Nedir, Ne Demek?

Arkadaşlar matematikte ( ± ) bu sembol “artı veya eski” anlamına gelmektedir. Sembolün İngilizce’si “plus or minus” demektir. Yani Türkçe karşılığı ise “artı veya eksi” demektir. Bu işaret genellikle matematikte bazı formüllerde kullanılır. Bu işaret kullanıldığında oradaki işlemin hem toplama hem de çıkarma işlemi için de geçerli olduğunu belirtir.

Örnek vermek gerekirse diyelim ki toplama ve çıkarmanın türev formülünü yazacağız. O zaman;

$h(x)=f(x)±g(x)$ ifadesinin türevi $h'(x)=f'(x)±g'(x)$ olur. Buradan da gördüğümüz gibi f ve g fonksiyonlarının toplamının türevi yine türevlerinin toplamına eşit olur. Aynı şekilde bu ifadelerin çıkartmalarının türevi de türevlerinin çıkarmalarıyla bulunabilir. Yani kısacası ± bu işaret “toplama veya çıkarma” ya da “artı veya eksi” anlamlarına gelmektedir. Yani bu işaret bulunduğu işlemde toplama da çıkarma da geçerlidir, ikisini de kullanabilirsiniz manasını taşır.

Klavyeden Artı Eksi İşareti ( ± ) Nasıl Yapılır?

Klavyeden ± işaretini yapmak için “Alt+241” veya “Alt+0177” kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Yani öncelikle klavyeden Alt tuşuna basılı tutun. Ardından sağdaki numpad sayılar bölümünden sırasıyla 2, 4 ve 1 tuşlarına basın. Sonrasında “±” buradaki gibi artı / eksi işareti yapmış olacaksınız.

Aynı şekilde Alt+0177 tuşlarına basarak da bu işareti yapabilirsiniz. Yani ilk olarak Alt tuşuna basılı tutun. Sonrasında sırasıyla 0-1-7-7 tuşlarına basın. Akabinde ± buradaki gibi artı eksi sembolü yapmış olacaksınız. Artı ya da eksi işaretini kopyala yapıştır yaparak da yazabilirsiniz. Bu işareti daha büyük puntolarla da aşağıya ekleyelim. Ayrıca bu işaretin tam tersi “∓” eksi veya artı işareti de bulunmaktadır. Bu da aynı anlamlara gelmektedir diyebiliriz, fakat daha çok ± bu işaret kullanılıyor.

Artı veya eksi işareti (plus or minus) ==> ± ± ± ±

Eksi veya artı işareti (minus or plus) ==>

Herkese ödevlerinde başarılar ve iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir