Excel’de Para Birimi (Euro € Dolar $ TL ₺ Simgeleri) Ekleme Nasıl Yapılır?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel’de hızlı bir şekilde para birimi ekleme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Excel günlük hayatta en çok kullandığımız Office programlarından birisidir. Excel üzerinden yapılan hızlı işlemleri sizlere ara sıra anlatmaya çalışacağız. Bugün anlatmak istediğimiz konu ise Excel’de para birimi simgeleri yapılışıdır. Normalde klavye üzerinden AltGr+E ile € işareti, AltGr+4 ile $ işareti ve AltGr+T kombinasyonu ile ₺ simgesi yapabiliyoruz. Fakat Excel’de çok sayıda veriniz varsa bunlara tek seferde toplu olarak simge ekleyebilirsiniz. Şimdi sizlere Excel’de para simgeleri nasıl yapılır, hızlı şekilde para birimi ekleme nereden yapılır onu gösterelim.

Excel’de Para Simgeleri Nasıl Yapılır? (Hızlı ve Tek Seferde Yapılan Yöntemler)

Birinci Yöntem:

1-) Excel’de hızlı şekilde para simgesi yapmak için ilk olarak verilerimizi seçiyoruz. Eğer tüm Excel tablosuna simge ekleyecekseniz CTRL+A yapıp tüm hücreleri seçebilirsiniz. Seçimleri yaptıktan sonra üst taraftan Sayı kısmının hemen sağında aşağıda gördüğünüz gibi küçük bir simge çıkacak, ona tıklıyoruz. Dediğimiz gibi o simgeye tıklamadan önce sayıların seçili olması lazımdır.

2-) Ardından karşımıza “Hücreleri Biçimlendir” sayfasından “Sayı” bölümü açılacak. Buradan kategoriyi “Para Birimi” veya “Finansal” olarak seçiyoruz. Diyelim ki finansal kısmı seçtik. Sonrasında sağda simge bölümü açılacak. İşte buradan simgeyi Dolar, Euro veya TL şeklinde yapabilirsiniz. Para simgesi seçtikten sonra aşağıdaki “Tamam” butonuna basıyoruz.

3-) Böylelikle aşağıda gördüğünüz gibi sayılarımızın sonuna para simgesi gelmiş oldu.

İkinci Yöntem:

4-) Şimdi bir başka yöntem anlatalım. Excel’de sayılarımızı mouse ile seçiyoruz veya ctrl+a ile tüm hücreleri seçiyoruz, artık hangilerine simge eklemek istiyorsanız kendiniz seçim yapabilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra ise seçili olanlara sağ tık yapıyoruz ve “Hücreleri Biçimlendir” kısmına tıklıyoruz.

5-) Sonrasında yine yukarıda anlattığımız hücreleri biçimlendir penceresi karşımıza çıkacaktır. Buradan ister “Para birimi” isterseniz de “Finansal” bölüme gelin. Her ikisinde de para simgeleri karşımıza çıkacaktır. Buradan istediğimiz simgeyi seçiyoruz. Ardından tamam butonuna basıyoruz.

6-) Bu şekilde yine para birimlerini yapmış oluruz.

Üçüncü Yöntem:

7-) Son yöntemimiz ise kopyala yapıştır yöntemidir. Eğer teker teker para birimi eklemek istiyorum diyorsanız aşağıdaki kısayollar ile hızlı şekilde para birimi simgeleri yapabilirsiniz.

  • TL simgesi yapmak için ==> AltGr + T (₺)
  • Dolar simgesi yapmak için ==> AltGr + 4 ($)
  • Euro simgesi yapmak için ==> AltGr + E (€)
  • Sterlin (Pound) simgesi yapmak için ==> AltGr + 2 (£)

Bu klavye kısayolları ile aynı şekilde 4 büyük para birimi simgesini Excel’de hızlı şekilde klavye üzerinden yapabilirsiniz.

Bu şekilde Excel’de para simgeleri yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir