Kesişim (∩) ve Birleşim (∪) İşareti Yapılışları | Klavyeden Kesişim ve Birleşim Nasıl Yazılır?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden kesişim ve birleşim işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Matematik kümeler konusunda en çok kullanılan işaretlerden birisi kesişim işareti (∩) ve birleşim işareti (∪) dir. Bu işaretleri matematik ödevi yaparken kullanabiliyoruz. Peki kesişim ve birleşim işareti klavyeden nasıl yapılır şimdi tüm yöntemlerini anlatalım.

Klavyeden Kesişim (∩) ve Birleşim (∪) İşareti Nasıl Yapılır?

Yöntem 1:

Öncelikle klavyeden kesişim ve birleşim işareti yapmak için klavye kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. Kesişim işareti klavyeden “Alt + 08898” kombinasyonu ile yapılmaktadır. Yani ilk olarak klavyeden Alt tuşuna basılı tutun. Ardından numpad bölümündeki rakamlardan sırasıyla 0-8-8-9-8 tuşlarına basın. Böylelikle buradaki gibi “⋂” kesişim işareti yapabilirsiniz.

Klavyeden birleşim işareti yapmak için ise “Alt + 08899” tuşlarına basmanız gerekiyor. Bu kombinasyon ile buradaki gibi “⋃” birleşim işareti yapabilirsiniz.

Fakat şunu belirtelim bu tuş kombinasyonları bazı belgelerde geçerlidir. Mesela Word, Wordpad gibi belgelerde bu şekilde yapılınca çalışıyor. Ama internette yazınca olmuyor.

Yöntem 2:

İkinci yöntemimiz ise “Karakter Eşlem” programı ile kesişim ve birleşim işareti yapılışıdır. Öncelikle bilgisayarımızdan karakter eşlem programını açıyoruz. Ardından yazı tipini “MS Gothic” yapıyoruz.

Sonrasında Unicode’a git kısmına kesişim işareti için “2229” ve birleşim işareti için de “222A” kodunu yazıyoruz. Sonrasında seç ve kopyala yaparak bu işaretleri istediğimiz yere yapıştırabiliyoruz.

Yöntem 3:

Üçüncü yöntemimiz ise kopyala yapıştır yöntemidir. Buradaki “∩” gibi kesişim işareti yapmak için öncelikle bu işareti ctrl+c yapıp kopyalıyoruz. Ardından ctrl+v yapıp istediğimiz yere yapıştırabiliyoruz. Eğer birleşim işareti yapmak isterseniz de “∪” buradaki işareti kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

  • Kesişim işareti ==> ∩
  • Birleşim işareti ==> ∪

Bu şekilde klavyeden birleşim ve kesişim işaretleri yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir