Klavyeden Daire İçinde {⓪①②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩} Yuvarlak Sayılar Nasıl Yazılır?

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere klavyeden yuvarlak sayılar nasıl yapılır, yani daire içinde 1’den 10’a kadar sayılar ve rakamlar nasıl yazılır onu anlatacağız.

Bilgisayar kullanırken klavyeden kısayol tuşlarına basarak birçok emoji ve sembol yapabilirsiniz. Yapılışı merak edilen sembol, işaret ve emojilerden birisi de 0’dan 10’a kadar olan sayıların yuvarlak içerisinde yazılışıdır. Şimdi sizlere sıfırdan ona kadar rakamlar yuvarlak içinde nasıl yapılır yani ⓪①②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩ veya ❶❷❸❹❺❻❼❽❾❿ sayıları nasıl yapılır onu anlatalım.

Klavyeden Yuvarlak İçinde 1’den 10’a Kadar ⓪①②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩ Sayılar Nasıl Yapılır?

Klavyeden doğrudan ⓪①②③ vb. bu şekilde daire içinde rakam yazmanın kısayol tuşu bulunmuyor fakat yuvarlak içinde rakamları yapmanın 3 farklı yöntemi bulunmaktadır. Şimdi sizlere üç farklı yöntemle bu emojiler nasıl yapılır onu gösterelim.

1. Yöntem:

Yuvarlak içerisinde rakamlı emoji yapmak için ilk olarak başlat menüsünden “Karakter Eşlem” programını açıyoruz. Ardından “Unicode’a git” kısmına “2776” sayısını yazıyoruz. Sonrasında ise aşağıda gördüğünüz gibi siyah arka planlı daire içinde 1’den 10’a kadar rakamlar (❶❷❸❹❺❻❼❽❾❿) veya beyaz arka planlı daire içinde 1’den 10’a kadar rakamları (⓪①②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩) yapabiliyorsunuz. Unicode bölümüne 2776 yazdıktan sonra sağ taraflarda 1’den 10’a kadar yuvarlak rakamlar çıkacak. Onların üzerine bir kere tıklayarak ve seç-kopyala yaparak bu emojileri yapabilirsiniz.

Karakter eşlemde unicode kısmına 2776 yazdıktan sonra karşımıza gelen rakam emojilerine seç ve kopyala diyerek istediğiniz yere ekleyebilirsiniz. Ek olarak yuvarlak içinde sıfır yapmak için Unicode kısmına “24FF” kodunu yazmanız yeterlidir.

2. Yöntem:

Diğer bir yöntem ise Win + . (Win + nokta tuşu) kısayoluna basarak emoji penceresinden bu işaretleri yapmaktır. Win + nokta işaretlerine bastıktan sonra karşımıza gelen emoji sayfasında üst taraftan en sağdaki kısma yani “Simgeler” bölümünü açıyoruz. Ardından alt taraftan sonsuzluk işareti bulunan yere yani “Matematik sembolleri” bölümünü açıyoruz. Sonrasında biraz aşağıya indiğimizde daire içinde rakamları göreceksiniz. İşte onlara tıklarsanız “①②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩” buradaki gibi otomatikman bulunduğunuz yere o emojileri yapmış olursunuz.

Şimdi son yöntemimize geçelim.

3. Yöntem:

Yuvarlak içinde rakam yapmak için son yöntem ise kopyala yapıştır yöntemidir. Evet ilk 2 yöntemle hiç uğraşmak istemiyorum derseniz aşağıya yazdığımız ➀ – ⑩ arası emojileri ctrl+c yapıp kopyalayarak istediğiniz yere ctrl+v yapıp yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde çok daha hızlı emoji yapmış olursunuz. Şimdi kopyalayabilmeniz için aşağıya daire içinde rakamları yazalım.

  • Yuvarlak daire içinde rakamlar (beyaz arka planlı) ==> ①②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
  • Yuvarlak daire içinde rakamlar (siyah arka planlı) ==> ⓿❶❷❸❹❺❻❼❽❾❿
  • Yuvarlak daire içinde rakamlar (farklı versiyon) ==> ➀➁➂➃➄➅➆➇➈➉
  • Yuvarlak içinde sıfır simgesi ==>

Bu şekilde yuvarlak içinde sayılar yapabilirsiniz. Daha kolay olması açısından kopyala yapıştır yöntemi ile bu rakamları istediğiniz belgeye veya dosyaya ekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir