Klavyeden Delta (Δ) İşareti {Üçgen Sembolü} Nasıl Yapılır?

Merhabalar bu yazımızda sizlere klavyeden Δ buradaki gibi delta işareti yani üçgen işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Delta işareti yunancada bulunan bir harftir. Daha çok matematikte kullanılır. İkinci dereceden bir bilinmeyenli denklem köklerini alırken hatırlarsanız denklemin deltasını alırız. Yani $b^2-4ac$ işlemi deltayı vermektedir. Daha çok buralarda kullanılır. Aynı şekilde siz öğrenci arkadaşlarımız da ödev hazırlarken bu delta işaretini sıklıkla kullanabilirsiniz. Delta işareti üçgene benzediği için bazı kişiler üçgen işareti olarak da biliyor o yüzden başlığımızda o şekilde belirttik. Şimdi delta işareti nasıl yapılır onu öğrenelim.

Klavyeden (Δ) Delta İşareti Yapılışı

Klavyeden kısayol olarak maalesef hızlı şekilde delta işareti yapılamıyor. Fakat bunun dışında 2 farklı yöntemle yapabilirsiniz.

Yöntem 1:

İlk olarak başlat menüsünden arama yerine “Karakter Eşlem” yazıyoruz ve uygulamayı açıyoruz. Ardından aşağıdaki gibi karakter eşlemi açmış oluyoruz. Buradan “Unicode’a git” bölümüne “0394” kodunu yazıyoruz.

Ardından “Seç>Kopyala” yaparsanız kodu istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Yani unicode bölümüne “0394” yazdığınızda büyük Δ delta işaretini yapmış olursunuz. Eğer δ buradaki gibi küçük delta işareti yapmak isterseniz de kod bölümüne “03B4” yazmanız gerekmektedir. Delta işaretinin evrensel kodu “U+0394” kodudur.

Yöntem 2:

İkinci yöntem ise kopyala yapıştır yöntemidir. δ buradaki küçük delta harfini ve Δ buradaki büyük delta harfini ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz yerde yapıştırarak kullanabilirsiniz. Daha kolay kopyalamanız için aşağıya işaretlerin büyük puntolarla yazılışını da ekleyelim.

  • Büyük delta harfi işareti (üçgen işareti) ==> Δ Δ Δ Δ
  • Küçük delta harfi işareti ==> δ δ δ δ

Bu şekilde delta işaretlerini veya üçgen işaretini yapabilirsiniz. Ek olarak buradaki yazımızdan Yunanca harflerin sembollerine ulaşabilirsiniz. Kopyala yapıştır yaparak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir