Klavyeden Denktir İşareti (≡) Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden denktir işareti nasıl yapılır kısaca onu anlatacağız.

Matematik ödevlerimizi yaparken Word’e veya başka bir yere klavyeden matematiksel semboller de yazmamız gerekebiliyor. İşte bu sembollerden birisi de “≡” bu şekilde yapılan denktir işaretidir. Denktir işareti daha çok matematikte mantık ve önerme konularında kullanılmaktadır. Bu yüzden de lisede ödev yapanların sıkça kullandığı bir semboldür diyebiliriz. Şimdi sizlere klavyeden “≡” buradaki gibi denktir işareti, denktir sembolü nasıl yapılır kısaca onu gösterelim.

Klavyeden (≡) Denktir Sembolü Nasıl Yapılır?

Klavyeden direkt olarak ≡ bu şekilde denktir işareti yapmanın bir kısayol tuşu bulunmuyor. Fakat “Karakter Eşlem” üzerinden denktir işaretini bulup yapabilirsiniz. Şimdi sizlere 2 farklı yöntemle denklik sembolü nasıl yazılır onu anlatacağız.

1. Yöntem:

Denktir işareti yapmak için öncelikle başlat menüsüne “Karakter Eşlem” yazıp giriyoruz. Ardından “Unicode’a git” kısmına “2261” kodunu yazıyoruz.

Sonrasında yukarıda gördüğünüz gibi “” bu şekildeki denktir işaretimiz direkt olarak ekrana gelmiş olacaktır. Buradan seç ve kopyala yaptıktan sonra bu işareti istediğimiz belgeye yapıştırabiliyoruz.

2. Yöntem:

Diğer yöntem ise kopyala yapıştır ile denktir işareti yapmaktır. Buradaki denktir işaretini “” ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz belgeye yapıştırabilirsiniz. Daha rahat kopyalayabilmeniz için aşağıya büyük puntolu şekilde de denktir işaretlerini ekliyoruz.

  • Denktir işareti ==>

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir