Klavyeden İntegral İşareti(∫-∮) Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bugün sizlere klavyeden integral işareti nasıl yapabiliriz onu göstereceğiz.

Klavyeden özel matematik sembolleri yapabiliyoruz.Daha önceleri bir sürü işaret yapımını anlatmıştık.Şimdi de integralin yapımını anlatacağız.İntegral bildiğiniz gibi matematikteki türevle birlikte en önemli konulardan birisidir.İşareti ise “” şeklindedir.Aynı zamanda kapalı integral sembolü de “” bu şekildedir.Peki bu işaretler klavyeden nasıl yapılıyor şimdi onu anlatalım.3 farklı yoldan bu sembolü yapabiliyoruz.

1-) Öncelikle klavyemizden Alt+244 ve Alt+245 tuş kombinasyonuyla buradaki gibi  integral işareti yapabiliyoruz.Fakat bu yöntem bazen işe yaramayabiliyor.Bu yüzden 2. yöntemi sizlere tavsiye ediyoruz.

2-) Burada ise öncelikle bilgisayarımızın Başlat kısmına giriyoruz ve arama yerine charmap.exe yazıyoruz.Sonrasında Karakter Eşlem kısmı açılacaktır.Oradan Unicode’a git bölümüne sırasıyla “222B” “222C” “222D” “222E” “222F” “2230” kodlarını yazarsanız aynı şekilde sırasıyla “∫ – ∬ – ∭ – ∮ – ∯ – ∰” bu kodları yapmış olursunuz.

Üstte gördüğünüz gibi Unicode’a git kısmına verdiğimiz kodları yazarsanız bu integral işaretlerini yapmış olursunuz.Aynı zamanda kapalı integral işaretlerini de yapabiliyorsunuz.Ardından Seç deyip Kopyala dediğinizde istediğiniz yere yapıştırıp kullanabiliyorsunuz.

3-) Son olarak eğer bunlarla uğraşmak istemiyorum derseniz aşağıda bulunan belirli ve belirsiz integral işaretlerini ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz.

Umarız faydalı olur.Herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir