Klavyeden Küçük Eşittir(≤) ve Büyük Eşittir(≥) İşaretleri Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere klavyeden küçük ve büyük eşittir (≤ , ≥) işaretlerini nasıl yaparız onu anlatacağız.

Klavyeden matematiksel olarak bir çok işaret ve sembol yapılabilmektedir. Bu işaretlerden birisi de küçük eşittir ve büyük eşittir işaretidir. Çoğumuz bu işaretin yapılışını bilmediği için genelde büyük eşittir yerine “>=” ve küçük eşittir yerine de “<=” işaretlerini kullanırlar. Fakat artık buna gerek kalmadı. Şimdi lafı uzatmadan 2 farklı yöntem ile klavyeden büyük ve küçük eşittir işaretleri nasıl yapılır onu paylaşalım.

1-) Öncelikle arkadaşlar klavyeden direkt olarak büyük eşittir ve küçük eşittir sembolleri yapma kısayolu mevcut değildir. Fakat karakter eşlem sayesinde bu 2 işareti de kolaylıkla yapabiliyoruz. Öncelikle başlat menüsüne giriyoruz ardından arama kısmına “Karakter Eşlem” yazıyoruz ve bu programı açıyoruz.

Ardından açılan yerde “Unicode’a git” kısmı var aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.İşte buraya eğer büyük eşittir (≥) işareti yapmak isterseniz “2265” kodunu yazmanız gerekiyor. Eğer küçük eşittir (≤) işaretini yapmak isterseniz de “2264” sayısını yazmanız gerekmektedir.

Yani büyük eşittir işaretinin unicode karşılığı U+2265 iken küçüktür eşittir sembolünün karşılığı ise U+2264 ‘dür.Unicode kısmını yazdıkdan sonra direkt otomatikman işaretler karşınıza çıkacaktır.Ardından “Kopyala” butonuna basarak o sembolü kopyalamış olursunuz.Daha sonrasında istediğiniz yere yapıştırarak büyük ve küçük eşittir işaretlerini yapmış olursunuz.

2-) İkinci yöntem olarak ise arkadaşlar büyük eşittir (≥) ve küçük eşittir (≤) işaretlerini klavyeden direkt olarak kopyala yapıştır yöntemiyle yapabilirsiniz.

Eğer büyük eşittir işareti yapmak isterseniz buradaki “” işareti ctrl+c yapıp kopyalarak ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Eğer küçük eşittir işareti yapmak isterseniz de aynı şekilde buradaki işareti “kopyala yapıştır yaparak bilgisayarınızda istediğiniz yerde word, metin belgesi, pdf vb. dosyalarda yapabilirsiniz.

Büyük eşittir işareti ==> 
Küçük eşittir işareti ==> 

Bir yazımızın daha sonuna geldik.Umarız faydalı olur.Herkese iyi ödev yapmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir