Klavyeden Ohm İşareti (Ω) Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere klavyeden ohm işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Ohm işareti fizik derslerindeki elektrik konusunda sık sık kullanmış olduğumuz bir derstir. Öğretmenleriniz bu konularda bilgisayardan ödev yapmanızı isteyebilir. Haliyle bilgisayardan ödev yaptığınızda klavyeden Ω bu şekilde ohm işaretini yapmanız gerekebilir. İşte bu durumda bu konu sizlere yardımcı olacaktır. Peki klavyeden ohm sembolü nasıl yapılır şimdi onu anlatalım.

Klavyeden 2 türlü ohm sembolü yapabiliyoruz. Maalesef klavyeden bu işareti yapmanın herhangi bir kısayol tuşu bulunmuyor. Fakat hiç merak etmeyin çok kolay yöntemlerle bu işareti yapabileceksiniz.

1-) İlk yöntem olarak arkadaşlar bilgisayarımızın başlat menüsüne giriyoruz.Ardından arama yerine “Karakter Eşlem” yazıyoruz ve onu açıyoruz.Karakter eşlemi açtığımızda aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacaktır.

İşte bu alandaki “Unicode’a git” bölümüne “2126” sayısını yazıyoruz ve ohm işaretimizi böylelikle seçmiş oluyoruz.Ardından kopyala yaparak istediğiniz yere yapıştırıp yapabiliyorsunuz.Ohm işaretinin evrensel bilgisayar kodu U+2126 olarak geçmektedir.Yani bu alanda unicode kısmına 2126 sayısını yaptığınızda ohm sembolünü yapmış olursunuz.

2-) İkinci bir yöntem ise ohm işaretini kopyala yapıştır yaparak yapmaktır.Buradaki “” ohm işaretini ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz belgeye (word,metin belgesi vb.) yapıştırabilirsiniz.Bu şekilde de yapabilirsiniz.En iyi yöntem budur diyebiliriz.Buradaki  işareti direkt olarak kopyalayın ve istediğiniz yere ekleyin.

Ek olarak ohm işaretinin bazı kodları şu şekildedir;

Evrensel kodu(unicode) ==> U+2126
Html 10’luk kodu ==> Ω
Html 16’lık kodu ==> Ω
Url alanı kodu ==> %E2%84%A6

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Cümleten kolay gelsin dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir