Klavyeden Orta Nokta İşareti (·) Nasıl Yapılır? Orta Nokta Yapılışı

Klavyeden hızlı bir şekilde birçok işaret ve simge yapılabiliyor. Yapılışı araştırılan işaretlerden birisi de orta nokta işaretidir. Peki, klavyede orta nokta işareti ( · ) bu şekilde nasıl yapılır şimdi kısaca onu anlatalım. Bu arada orta nokta işaretini ödevlerinizde, word belgelerinizde vb. bilgisayarda tüm ortamlarda kullanabilirsiniz. Mesela madde madde bir şeyler yazacaksınız diyelim. Bu maddelerin başına orta nokta işareti koyabilirsiniz. Böylelikle yazılarınızın veya ödevlerinizin daha şık durmasını sağlayabilirsiniz.

Klavyede Orta Nokta İşareti Nasıl Yapılır? (Tüm Yöntemler)

Windows ve Apple klavyeden 2 farklı türlü orta nokta işareti yapabilirsiniz. Şimdi madde madde anlatalım.

Windows’ta Orta Nokta İşareti Yapılışı

1-) ( · ) buradaki gibi klavyeden orta nokta işareti yapmak için Alt+0183 tuşlarına basmamız gerekmektedir. Yani ilk olarak space tuşunun solundaki Alt tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından numpad bölümündeki rakamlardan sırasıyla 0, 1, 8 ve 3 rakamlarına basıyoruz. Sonrasında ise otomatikman · buradaki gibi orta nokta işareti yapmış oluruz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi ilk Alt+0183 kombinasyonu ile orta nokta işareti, simgesi yapabilirsiniz.

2-) Orta nokta işareti yapmak için diğer bir yöntem ise kopyala-yapıştır yöntemidir. ( · ) burada gördüğünüz orta nokta işaretini ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Orta nokta ve normal nokta işaretlerini aşağıya da ekleyelim.

  • Orta nokta işareti ==> · · ·
  • Normal nokta işareti ==> . . .

Aradaki farkı belli etmek için yan yana da yazalım > .·.·.·.·.·.

Apple’da Orta Nokta İşareti Yapılışı

1-) Apple Mac bilgisayarlarda ise orta nokta işareti yapmak için yine Alt+0183 tuşlarına basmamız gerekiyor. Fakat Mac bilgisayarlarda Alt tuşu yerinde Option olarak yazar. Yani Option+0183 kombinasyonu ile · buradaki gibi orta nokta işareti yapabilirsiniz. Apple klavyede Option yani Alt tuşu Command tuşunun yanında yer alır.

2-) Aynı şekilde Mac bilgisayarlarda da kopyala yapıştır ile orta nokta işareti yapabilirsiniz. Apple’da kopyala yapıştır yapmak için ilk olarak kopyalamak için Command+C tuşuna basıyoruz. Sonra yapıştırmak için Command+V tuşuna basıyoruz.

Klavyeden bu şekilde orta nokta işareti yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi ödevler diliyoruz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir