Klavyeden Ters Ve (∧) İşareti ve Mantıksal Ve Veya ( ∨∧ ) İşareti Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden mantıksal ve & veya işaretlerini, ters ve yani “∧” bu işareti ve normal veya “∨” bu işareti nasıl yapabiliriz kısaca onu anlatacağız.

Matematik ödevlerini yaparken mantık konusunda veya diğer konularda mantıksak ve işareti yani ters ve ‘∧’ işaretini yapmak gerekebiliyor. Özellikle Word belgesinde ödev hazırlarken bu işareti hızlı şekilde yapmak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde mantıksak veya ‘∨’ işareti de mantık konusu için yazılabilecek semboller arasında geliyor. Normalde veya işaretini yani V harfini kolaylıkla aslında klavyeden yapabiliyoruz. Fakat ters ve işaretinin yapılışı biraz zor olabilir. Bu yüzden sizlere bu iki sembolü nasıl yapabiliriz onu anlatmak istedik. Şimdi kısaca detaylara geçelim.

Klavyeden Ters Ve ∧ İşareti, Mantıksal Ve Sembolü Nasıl Yapılır?

Klavyeden ters ve işareti yani ∧ bu işareti yapmak için maalesef klavye kısayolu bulunmuyor. Fakat bu işareti bir program kullanarak yapabiliyoruz. Öncelikle “Karakter Eşlem” programını açın. Ardından Unicode’a git bölümüne “2227” kodunu yazın. Sonrasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ters v işareti yani mantıksal ve işaretini yapmış olacaksınız.

Dilerseniz karakter eşleme girdikten sonra üst taraftan yazı tipini “Segoe UI Symbol” seçeneğini seçin. Sonrasında biraz alt tarafa indiğinizde ters v ya da veya işaretlerini burada bulabileceksiniz. Unicode’a git yerine “2227” yazarsanız ∧ bu işareti seçmiş olursunuz. Ardından Seç ve Kopyala derseniz bu işareti kopyalamış olursunuz.

Dilerseniz aşağıdan da direkt olarak kopyalayıp istediğiniz belgeye bu işareti yapıştırabilirsiniz.

  • Mantıksal ve (Ters ve) işareti ==>

Klavyeden Mantıksal Veya ∨ İşareti Nasıl Yapılır?

Mantıksal veya işaretinin yapılışı aslında daha kolaydır. Çoğu kişi normal V harfini buna benzetiyor. Fakat aslında mantıksal veya sembolü “∨” bu şekilde olacaktır. Yani normal büyük harfle V yazdığımızda tam ona benzemiyor diyebiliriz. Mantıksal veya işaretini de karakter eşlemden yapabilirsiniz. Karakter eşlemden unicod bölümüne “2228” kodunu girerek Veya işaretini yapabilirsiniz.

Karakter eşlemde “2227” kodu ∧ işaretini (ters v / mantıksal ve) yapmanızı sağlar, “2228” kodu ise ∨ işaretini (mantıksal veya) yapmanızı sağlar. İki sembol de yan yana yazılmıştır. Veya hiç buraya girmeden aşağıdan mantıksal veya işaretini ctrl+c ve ctrl+v ile kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

  • Mantıksal veya işareti ==>

Umarız yararlı olur. Herkese ödevlerinde ve derslerinde başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir