Klavyeden Türk Lirası TL (₺) İşareti Simgesi Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere klavyeden Türk Lirası yani “₺” işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi artık dolar ve euro gibi bizim Türk Lira’mızın da bir işareti var.Peki bu işareti klavyeden nasıl yapabiliriz şimdi onu öğrenelim.Klavyemizden tl(₺) işareti yapmanın 2 yolu vardır.

Başlıklar

KLAVYEDEN ₺ – TL SİMGESİ YAPILIŞLARI (Windows İçin)

Birinci Yol

Öncelikle arkadaşlar klavyemizden tl(₺) işareti yapmak için Microsoft’un “KB2739286” adında bir güncellemesini yapmamız gerekmektedir.

  • 32 bit için ==> https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34836
  • 64 bit için ==> https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34825

buradaki linkleri kullanarak Microsoft’un sitesinden güncellememizi yapabiliriz.Ardından klavyemizden “AltGr+T” tuşlarına birlikte bastığımızda  işaretini yapmış oluruz. Yani Windows bilgisayarda AltGr+T ile ve Apple Mac bilgisayarda ise Alt+T kombinasyonu ile tl işareti yapabilirsiniz.

NOT = Kısacası windows 10 bilgisayarlar için genellikle Alt Gr + T tuşlarına basarsanız “” buradaki gibi tl simgesi yapmış olursunuz.

İkinci Yol

Türk lirası simgesi yapmanın diğer bir yolu ise karakter eşlem programını kullanmaktır. Öncelikle başlat menüsüne giriyoruz. Ardından karakter eşlem programını açıyoruz. Sonrasında üst taraftan “Arial” kısmını açıyoruz. Yani arial yazı tipini seçiyoruz. Sonrasında “Unicode’a Git” bölümüne “20BA” kodunu yazıyoruz ve böylelikle ₺ bu şekildeki tl simgesini yapmış oluyoruz. Buradan seç ve kopyala yaparak tl işaretini istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi öncelikle arial’i seçin ardından 20BA kodunu yazın. Sonrasında tl simgesini yapmış olacaksınız. Arial seçili olmazsa simge yapılmıyor.

Üçüncü Yol

Diğer bir yol ise hiç güncelleme ile uğraşmadan direkt olarak kopyala yapıştır işlemidir.Buradaki “” işaretini kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırarak yeni Türk Lirası işaretini kullanmış olursunuz.Yani bu işareti yapmak için illaki klavyeden yapmanıza gerek yoktur.Dediğimiz gibi kopyala yapıştır yaparak da istediğiniz yerde tl işaretini kullanabilirsiniz.

Tl işaretine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Rahat kopyalama yapmanız için büyük puntolarla tl simgesini aşağıya yazdık.

  • Türk Lirası (TL) Simgesi ==> ₺

Yazımızın sonuna geldik.Umarız faydalı olmuştur.İyi çalışmalar dileriz…

NOT = Ek olarak apple mac cihazlarda tl simgesi yapılışını buradaki yazımızda anlatmıştık. Bu konumuzda anlattığımız yöntemler Windows işletim sistemi için geçerlidir.

YORUMLAR

  1. yapmamız gerek bilgileri aktarırsanız çok seviniriz.

    1. Efendim birinci yolu yaparak klavyeden altgr+t tuşu ile yapabilirsiniz.Veya buradaki (₺) tl simgesini kopyala yapıştır yoluyla da istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir