Pi(π) Sayısı Kaçtır? Pi Sayısının En Uzun Hali Nedir?

Herkese iyi günler dileriz değerli mmsrn.com takipçilerimiz.Bu yazımızda sizlere pi (π) sayısının kaça eşit olduğunu ve pi sayısının en uzun halinin ne olduğunu paylaşacağız.

Pi sayısı matematik,geometri,fizik vb. derslerde kullanılan önemli bir değerdir.Pi sayısı 1 dairenin toplam çevre uzunluğunun çap uzunluğuna bölünmesiyle elde edilen bir irrasyonel sayıdır.Yani tam değeri bilinmediği için ve sonsuza gittiği için irrasyonel sayıdır diyebiliriz.Peki pi sayısı kaçtır ve günümüzde bulunan en uzun pi sayısı nedir şimdi onu öğrenelim.

Başlıklar

Pi(π) Sayısı Kaçtır?

Günümüzde sabit olarak pi sayısını 3.14 şeklinde kullanıyoruz.Fakat virgülden sonraki ilk 10 hanesine bakacak olursak pi sayısının virgülden sonraki ilk 10 haneli değeri 3,1415926535 şeklindedir.Fakat ilkokul ve ortaokullarda genelde pi=3 olarak kullanılır.Liselerde 3,14 , üniversitelerde ise genelde 3,14 fakat bazı yerlerde 3,141 şeklinde de kullanıldığı olabiliyor.Tekrardan aşağıya pi sayısının günümüzde kullanılan sabit değerini paylaşalım.

Pi(π) Sayısı ==> 3,14

Matematiksel olarak ifade edecek olursak pi sayısının tam bir değeri olmadığı için bir çok şekilde ifade ediliyor.Mesela bazı kaynaklarda $\frac{22}{7}$ ve $\frac{333}{106}$ şeklinde ifade ediliyor.Bunlar pi sayısının yaklaşık değerini veriyor.

Pi Sayısı Kaç Basamaklıdır?

Pi sayısı kesin olarak bulunamadığı için(sonuçta irrasyonel sayıdır kesin bir sonucu yok sonsuza gidiyor) toplam kaç basamaklı olduğunu bilemeyiz.Fakat şuana kadar pi sayısının en uzun halini Fabrice Bellard, 2010 senesinde Chudnovsky algoritmasını kullanarak ilk 2.699.999.990.000(2 trilyon altıyüz doksan dokuz milyar dokuz yüz doksan dokuz milyon dokuz yüz doksan bin) basamağını bulmuştur.

Pi Sayısının En Uzun Hali Nedir?

Pi sayısının en uzun halini yukarıda dediğimiz gibi Fabrice Bellard bulmuştur.En uzun halinden bir kesit aşağıya paylaşalım.

Fakat bu sade bir kısmıdır.Eğer pi sayısının en uzun versiyonunu görmek istiyorsanız buradaki siteye girip bakabilirsiniz.Sitede aşağıya doğru inildikçe sayılar artıyor.

Şimdilik bu kadar.Pi sayısı hakkında merak ettiğiniz şeyler varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir