1 Deste ve 1 Düzine Kaç Adettir | Deste ve Düzine Nedir?

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere deste ve düzine nedir kaçar taneden oluşurlar onları anlatacağız.

Deste ve düzine adetleri öğrenciler tarafından genelde karıştırılan bir konudur. Matematikte özellikle ilköğretim ve ortaokullarda problem sorularında vs. soru sorulurken deste ve düzine cinsinden de sorular sorulmaktadır. Haliyle öğrenciler bu deste ve düzinenin kaçar adet olduklarını bilmelidir ki soruları doğru cevaplandırsınlar. İşte bu yüzden sizlere bilmeyenler için 1 deste ve 1 düzine kaç adetten oluşur deste ve düzine nedir onu anlatacağız.

Başlıklar

Deste ve Düzine Nedir?

  • Aynı türden on adet nesne bir araya gelirse bu çokluğa deste denir.
  • Aynı türden on iki adet nesne ise bir araya geldiğinde buna düzine denir.

Yani 10 tane olursa deste, 12 tane olursa düzine olur. Fakat burada aynı türe dikkat etmek gerekiyor. Yani 8 kalem+2 silgi 1 desteyi oluşturmaz çünkü aynı türden olmuyor. Ama 10 kalem 1 desteyi oluşturur diyebiliriz. Şimdi hem örnek hem de görselli paylaşım yapalım.

1 Deste ve 1 Düzine Kaç Adettir | Örnekler

1 deste 10 taneden oluşmaktadır. 1 düzine 12 taneden oluşmaktadır. Bunları birbirine karıştırmamak için şöyle bir formül geliştirebiliriz. Deste’nin harf sayısı 5, Düzine’nin harf sayısı ise 6’dır. Haliyle büyük olan daha büyük olacak mantığıyla aklınızda tutabilirsiniz. Yani düzinenin harf sayısı desteden büyük olduğu için düzine>deste yani 12>10 şeklinde aklınızda kalabilir. Eğer deste ve düzineyi birbirine karıştırırsanız kafanızda bu şekilde kodlama yapın.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi arkadaşlar 1 deste 10 adettir ve 1 düzine ise 12 adettir. Şimdi bir iki örnek ile konuya daha açıklık getirelim.

Deste ve Düzine İle İlgili Örnek Çözümler

Örnek 1: Ali’nin odasında 2 deste kareli defter ve 3 düzine çizgili defter bulunmaktadır. Ali’nin odasında toplam kaç tane defter vardır?

Cevap 1: 2 deste 2*10=20 tane eder. Haliyle toplam 20 kareli defteri var.

2 düzine ise 3*12=36 eder. Haliyle toplamda 36 tane çizgili defteri mevcut.

Buna göre Ali’nin odasında toplam 56 tane defter vardır.

Örnek 2: 60 tane kalemi olan bir kişinin kaç deste kalemi bulunmaktadır?

Cevap 2: 1 deste 10 adet olduğu için 60’ı 10’a bölmemiz gerekiyor. Sonuç olarak 60 tane kalem 60/10’dan 6 tane deste etmektedir.

Deste ve düzine ile ilgili konu anlatımımız bu kadardır. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir