1 KM (Kilometre) yürüyüş yapmak kaç dakika sürer?

Yürüyüş yapmak hiçbir şeye ihtiyacınız olmadan ve masraf harcamadan yapılan en iyi spor aktivitelerinden birisidir. Uzmanlar vücut sağlığı için günde en az yarım saat yürüyüş yapmayı tavsiye etmektedir. Böylelikle hem vücut kitle indeksini korumuş oluruz hem de gün içerisinde yapacağımız işler için daha yüksek motivasyon kazanmış oluruz.

Hal böyleyken sizler için bir araştırma yapmak istedik. Sizin için 1 kilometre normal bir hızda yürüyüş yaptık ve süresini çıkarttık. Şimdi bakalım 1 kilometre yürüme kaç dakika zaman harcıyor hep birlikte öğrenelim.

1 kilometre yürümek kaç dakika harcar?

Arkadaşlar Düzce ilinde sizler için 1 kilometre normal düz bir yolda (bayır, taşlı vs. değil yol asfalttır.) yürüyüş yaptık ve kronometre tuttuk. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi 1 kilometre mesafeyi normal bir hızda 11 dakika 26 saniyede yürümüş olduk. Kanıt olarak aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi ortalama 1 km mesafeli yolda yürüyüş yapmak 10-11 dakika sürmektedir. Tabii ki bu durum erkek ve kadınlara göre değişiklik gösteriyor. Biz bu testi erkek bir kişide denedik ve 1 kilometre yukarıda gördüğünüz gibi 11 dakika sürdü. Fakat kadınlarda bu mesafe +2 +3 dakika daha fazla sürebilir.

Yani kısaca ortalama olarak;

  • Erkeklerde 1 kilometre yürümek ortalama 10 dakika sürmektedir.
  • Kadınlarda ise 1 kilometre yürüyüş ortalama 13 dakika sürmektedir.

Bu değerler normal hızda yürüyüş yapanlar içindir. Yani koşar adımlarla veya hızlı bir şekilde yürüyüş yapılırsa elbette daha kısa bir zaman içerisinde 1 kilometre yürünebilir. Ama ortalama normal değerler yukarıda paylaştığımız gibidir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Sağlık için günde en az 30 dakika yürümenizi tavsiye ederiz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir