1 Koyunda Toplam Kaç Tüy (Kıl) Bulunur? Koyunların Tüy Sayısı Kaç?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere 1 koyunda toplamda kaç tüy bulunmaktadır kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Koyunlarda toplam kaç tüy veya kıl bulunur merak ediliyor. Bir hadisi şerifte “Allahu Teâla (c.c.), Şaban gecesinde dünya semasına iner ve Kelb Kabîlesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder.” buyruluyor. İşte buradaki Kelb kabilesinin koyunlarının tüyü sayısı merak ediliyor. Bu bağlamda sizler için kısaca bir araştırma yaptık ve günümüzde yaşayan 1 koyunda toplam ortalama kaç tüy bulunur onu hesapladık. Şimdi detaylara geçelim.

Koyunların Toplam Tüy Sayısı Kaçtır?

1 koyunun 1 santimetrekaresinde ortalama 4000-10000 arasında tüy bulunmaktadır. Tabii ki bu sayı koyunun cinsinden cinsine göre değişmektedir. Bir koyunda ortalama 1 metrekare deri olduğunu varsayarsak 1 koyunda yaklaşık ortalama 10.000 * 10.000 = 100.000.000 (100 milyon) tüy bulunmaktadır diyebiliriz. Dediğimiz gibi bu tamamen ortalama hesaplardır. Yapılan bir araştırmaya göre (ankaratb.org.tr sitesindeki bir veriye göre) yetişkin bir merinos koyununda ortalama 20-126 milyon arasında tüy bulunmaktadır. Tabii bu büyük cins koyunlar için geçerlidir diyebiliriz. Normal küçük koyunların 1 cm2 ‘sinde 4-10 bin arasında tüy veya kıl bulunmaktadır. Haliyle koyununuz kaç santimetrekare yer kaplıyorsa onla bu sayıyı çarparak koyundaki toplam tüy sayısını bulabilirsiniz.

Koyundaki tüy sayısı ile ilgili kabaca hesaplama yaparsak:

  • Derisi 1 metrekare olan bir koyunda ortalama ==> 40 milyon – 100 milyon tüy bulunmaktadır.
  • Derisi 5000 santimetrekare olan bir koyunda ortalama ==> 20 milyon – 50 milyon tüy bulunmaktadır.
  • Derisi 2000 santimetrekare olan bir koyunda ortalama ==> 8 milyon – 20 milyon tüy bulunmaktadır.
  • Derisi 500 santimetrekare olan bir koyunda ortalama ==> 2 milyon – 5 milyon tüy bulunmaktadır.
  • Yetişkin bir koyunda ortalama ==> 20 milyon – 126 milyon tüy bulunmaktadır.

Bir koyunun tüy sayısı, koyunun türüne, cinsine ve yaşına göre değişiklik gösteriyor diyebiliriz. Yetişkin bir koyun derisinin 1 santimetrekaresinde yaklaşık olarak ortalama 7.000 ila 12.000 arasında tüy bulunabilir. Fakat dediğimiz gibi bu tamamen koyun cinsine, boyuna, yaşına vb. özelliklerine göre değişiyor. Bu tüyler, koyunun vücudunun farklı bölgelerinde bulunur ve yün olarak bilinen kalın, kıvırcık dış tüylerle kaplıdır. Ancak, koyunlar yıllık olarak tüy dökerler ve bu nedenle belirli bir zamanda tüy sayıları değişebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir