12 Rekatlık Regaip Gecesi Namazı Kılınışı ve Tarifi (Recebin İlk Cuma Gecesi Namazı)

Cümleten selamun aleyküm değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere 12 rekatlık Regaip kandili gecesinin kılınışını ve hangi surelerin okunacağını paylaşacağız.

Recep ayının ve mübarek 3 ayların ilk kandili Regaip Kandili’dir. Regaip kandili gecesinde 12 rekat kılınacak nafile bir namaz vardır. Alimler bu namazın kılınmasının çok sevap olduğunu belirtmiştir. Ulemâ bu namaz hakkında : “Receb, cennette 12 kolu bulunan bir ırmağın adıdır. İlk cuma gecesi 12 rekat kılana Allâh-u Te’âlâ, her rekata karşılık her koldan içmeyi nasip eder.” buyurmuştur. Şimdi sizlere bu namazın kılınışını ve tarifini yazalım.

12 Rekatlık Regaip Kandili Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Abdülkâdir Geylânî (Kuddise Sirruhû)nun, senedini zikrederek Humeyd et-Tavîl (Radıyallâhu Anh)dan, onun da Enes ibni Mâlik (Radıyallâhu Anhum)dan rivayet ettiği bir hadisi şerifte Rasûlüllâh (Sallellâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

Her kim Receb’in ilk perşembesini oruçlu geçirir, sonra cuma gecesi olan o gece akşamla yatsı arasında 12 rekat kılar, her rekatta 1 Fatiha, 3 Kadr Suresi, peşine de 12 kere de İhlas Suresi okuyup, her iki rekatta bir selam verirse, namazını bitirince:

Okunuşu : Allâhümme salli alâ Muhammedin nebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihî ve sellim.

‘Ey Allah’ın! Nebiyy-i Ümmi olan Muhammed’e ve aline salat eyle’ diye 70 kere bana salat okur, sonra secdeye kapanarak secdesinde;

Okunuşu : Subbûhun guddûsün rabbül melâiketi verrûh.

‘Allah-u Te’ala bütün noksan sıfatlardan son derece münezzehtir, mukaddestir.Meleklerin ve Ruhun(Cebrail’in), Rabb’idir’ diye 70 kere tesbihte bulunur, başını kaldırdıktan sonra(iki secde arasında otururken);

Okunuşu : Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ teğlemu feinneke entel azîzül eğzam.

‘Ey Rabbim! Bağışla ve acı. (Benim günahlarımla ilgili) bildiklerin(e ceza vermek)den geç. Şüphesiz ki en ulu ve yüce olan sensin ancak Sen’ der.

Sonra ikinci secdeye vararak birinci secdede söylemiş olduğunun benzerini tekrar eder de, bitiminde Allâh-u Te’âlâ’dan murâdını isterse, dileği muhakkak yerine getirilir.”

Allah (c.c.) kabul eylesin. Amin. Bu namazın faziletleri hakkında birçok hadisi şerif mevcuttur. 12 rekatlık bu namazın diğer faziletleri ve sevapları hakkındaki bilgilere “cubbeliden.blogspot.com/2018/03/regaib-namazi.html” adresinden ulaşabilirsiniz.

12 Rekatlık Namazın Kısaca Tarifi:

 • 1. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 2. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 3. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 4. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 5. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 6. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 7. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 8. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 9. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 10. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 11. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur
 • 12. rekat : 1 Fatiha Suresi + 3 Kadir Suresi + 12 İhlas Suresi okunur

Yani kısacası 12 rekatlık namazın her rekatında 1 tane Fatiha suresi, 3 tane Kadr suresi ve 12 tane de İhlas suresi okunur. Namaz her 2 rekatta bir selam verilerek kılınmaktadır. Namaz bitiminden sonra yukarıda paylaştığımız zikirler okunacaktır. Bu zikirler yapıldıktan sonra ise (yani namazın sonunda) aşağıda paylaştığımız dua okunacaktır.

12 Rekatlık Regaip Namazı Ne Zaman Kılınır?

Bu namaz 2024 yılı içerisinde 11 Ocak perşembeyi 12 Ocak cumaya bağlayan gece kılınacaktır. Namaz akşamla yatsı arasında kılınır.

12 Rekatlık Namazdan Sonra Okunacak Bir Dua

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir