5, 10, 25, 50 Kuruş ve 1 TL Demir Paraların Ön ve Arka Tarafı Resimleri

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere 5, 10, 25, 50 kuruş ve 1 tl madeni bozuk paraların ön ve arka yüzlerini paylaşacağız.

Daha önceki yazılarımızda kağıt paraların ön ve arkalarında ne olduklarını ve resimlerini paylaşmıştık.Bu yazımızda ise bozuk paraların ön ve arka taraflarında olanları paylaşacağız. Lafı uzatmadan paylaşıma geçelim.

5 Kuruş Bozuk Parasının Ön ve Arka Tarafı;

5 kuruş en küçük metal paramızdır.Normalde 1 kuruş da vardı.Fakat onun kullanımı kalktı diyebiliriz.Çünkü şöyle düşünün 1 tl 100 tane 1 kuruşa eşit oluyor.Haliyle hem basılması maliyetli hem de kullanımı az olduğundan tahminimizce daha basılmıyor.5 kuruşun arka tarafında Atatürk’ün resmi bulunmaktadır.Ön tarafında ise çelenk desenli bir amblem yer almaktadır.

10 Kuruş Bozuk Parasının Ön ve Arka Tarafı;

10 kuruşun arka tarafında Atatürk’ün resmi yer almaktadır.Ön tarafında ise 10 yazısının altında yine güzel bir desen yer almaktadır.

25 Kuruş Bozuk Parasının Ön ve Arka Tarafı;

25 kuruşun arkasında da Mustafa Kemal Atatürk‘ün resmi yer almaktadır.Ön yüzünde ise yine desen tarzında bir ibare bulunuyor.Orasında 25 sayısı yazıyor.

50 Kuruş Bozuk Parasının Ön ve Arka Tarafı;

50 kuruşun arkasındaki Atatürk resmi bu sefer sarı renklidir.50 kuruşun ön tarafında ise boğaz köprüsünün görseli yer alıyor.Onun da rengi sarımtıraktır. Yani 50 kuruşun dış çevresi gri içi sarı renklidir.

1 TL Bozuk Parasının Ön ve Arka Tarafı;

Son olarak en büyük metal paramız 1 tl’dir.1 tl’nin de 50 kuruşun tam tersi olarak içi gri renkli ve dışı sarı renklidir diyebiliriz.Arka tarafında bu sefer Atatürk resmi gri renklidir.Ön yüzünde ise 1 sayısının altında güzel bir desen yer almaktadır.

Metal paralarımızın ön ve arka tarafları bu şekildedir.Hepsinin arkasında Atatürk’ün yüzü yer almaktadır.Tam yüzü demesek de sola bakan yarım yüz şeklinde yer alıyor diyebiliriz.

Ayrıca şunu belirtmekte fayda var.15 temmuz olaylarından sonra basılan paraların büyük bir kısmında özellikle 1 tl’lerin arka tarafında 15 temmuzu simgeleyen bir ibare yer almaktadır.Tabii bu hepsinde değil bazılarında yer alıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir