“Acaip” mi “Acayib” mi “Acayip” mi Doğru Yazılışı Nedir? (TDK’ya göre)

Selamlar bu yazıda sizlere acaip-acayip-acayib kelimelerinden hangisi doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Yazım kuralları özellikle lise ve üniversite sınavları için bilinmesi gereken konulardır. Yazım kuralları sorularını doğru cevaplamak için yazılışı karıştırılan kelimelerin doğrularının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu karıştırılan kelimelerden birisi de “acaip-acayip-acayib” kelimeleridir. Aslında hepsi doğru gibi dursa da TDK’ya göre sadece bir tanesi doğrudur. Şimdi doğrusunu kanıtıyla birlikte öğrenelim.

Acaip mi Acayib mi Acayip mi Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Acayip
  • Yanlış yazılışları ==> ×Acaip , ×Acaib , ×Acayib

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize Arapça’dan (acâ’ib) geçen ve “Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı.” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “Acayip” kelimesidir. Diğer buna benzer acaip, acayib, acaib vb. kelimeleri ise hatalı yazılışlardır. Yani kelimenin doğrusunda son harf p harfi olmalı ve ortasında sessiz harf olarak y harfi bulunmalıdır.

TDK’nın sitesi olan sozluk.gov.tr’ye göre de yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelime acayip olarak yazılıyor. Kanıtına hem yukarıdaki resimden hem de siteye girerek kendiniz de bakabilirsiniz. Ayrıca kelimeye ek gelirse kelimenin son harfi olan p harfi b’ye dönüşür. Yani burada yumuşama olur. Örneğin “Bu iş çok acayibime gitti.” cümlesinde olduğu gibi.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız yararlı olur. Türkçe ve edebiyat derslerinde herkese başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir