Adli Sicil Kaydı (Sabıka Belgesi) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Merhabalar bu yazımızda sizlere adli sicil kaydı (sabıka kaydı) belgesi sorgulaması nasıl yapılır onu anlatacağız.

İşe girerken, staja başlarken vb. durumlarda kurumlar adli sicil belgenizi istemektedirler. Önceleri bu işlem internetten yapılmıyordu ve vatandaşlarımız zorluk çekebiliyordu. Fakat artık e-devlet sisteminden ücretsiz bir şekilde adli sicil belgesini temin edebiliyorsunuz. Şimdi maddeler halinde resimli olarak sizlere sabıka kaydı-adli sicil kaydı nasıl ve nereden sorgulanır onu anlatalım.

Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) Belgesi Sorgulama

1-) Öncelikle e-devlet sitesine giriş yapıyoruz. E-Devlet’e “www.turkiye.gov.tr” adresinden giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra anasayfada alt kısma geliyoruz ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “e-Hizmet Kategorileri” bölümü mevcut. Oradan en sol üst taraftaki “Adalet” kısmına giriyoruz. Dilerseniz en üst aratma bölümünden de adalet yazarak girebilirsiniz.

2-) Adalet sekmesine girdikten sonra alt tarafa iniyoruz ve aşağıda gördüğünüz gibi “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” linki var ona basıyoruz.

3-) Sonrasında bilgilendirme metni gelecek. Burada bilgilendirme yazısını okudum butonuna tik atıyoruz ve “Devam Et” butonuna basıyoruz.

4-) Ardından aşağıda gördüğünüz gibi formu dolduruyoruz. Buradaki bilgileri doldurduktan sonra “Sorgula” butonuna basıyoruz ve sabıka kaydımız karşımıza çıkmış oluyor. Ayrıca burada belgenin nereye verileceği kısmını boş bırakabiliyorsunuz diye biliyoruz yine de siz deneyin.

5-) Sorguladıktan sonra yazıcıdan bu belgeyi çıkartabilirsiniz veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Veya ekran görüntüsü alarak gerekli mercilere belgeyi iletebilirsiniz.

Bu sayede e devlet resmi sitesinden adli sicil belgesi sorgulatma yapabilirsiniz ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Harika bir paylaşım teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir