Aferim mi Aferin mi Doğru Yazılışı Hangisidir? (TDK Kanıtlı)

Merhabalar bu yazımızda sizlere aferim mi yoksa aferin mi hangisi doğru yazılmıştır onu TDK kanıtlı olarak anlatacağız.

Övme, takdir, beğenme gibi anlamlara gelen kelimemiz genelde aferim veya aferin olarak doğru yazılışı her zaman karıştırılmıştır. Haliyle kelime bu kadar karıştırıldığı için Türkçe yazım kuralları sorularında da karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden özellikle öğrenci arkadaşların kelimenin doğru yazılışını iyice ezberlemelerini tavsiye ederiz. Şimdi Türk Dil Kurumu sitesine göre aferim mi yoksa aferin mi hangi kelime doğru yazılmıştır onu paylaşalım.

Aferim mi Aferin mi Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Aferin
  • Yanlış yazılışı ==> ×Aferim

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre kelimenin doğru yazılışı Aferin‘dir. Yani aferim kelimesi hatalı yazılıştır. Doğru yazılımı olan aferin’de de gördüğünüz gibi kelimenin sonu n harfi ile bitecektir.

Yukarıdaki resimden de kanıtına bakabilirsiniz. Sizler de TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr’ye girerek aferin ve aferim şeklinde aratma yapabilir bunun sonucunda aratmalarda aferim’in çıkmadığını sadece aferin‘in yani doğru yazılanın çıktığını göreceksiniz.

Kısacası kelimenin doğrusu sonu n ile biten AFERİN‘dir. Bunun dışındakiler yanlış yazılmıştır. Faydalı olması dileğiyle sınavlarda başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir