AFK Ne Demektir? AFK’nın Açılımı Nedir?

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere AFK’nın açılımını ve ne anlama geldiğini anlatacağız.Umarız faydası olur.

Öncelikle arkadaşlar “afk” terimi genellikle online bilgisayar oyunlarında kullanılan bir terimdir.Afk’nın ismi ilk başlarda daha çok metin2,silkroad,knight online gibi oyunlarda ismi geçmekteydi.Yani bu tarz oyunlarda bu afk terimini illaki duymuştursunuz.Sonrasında ise league of legends,dota 2 gibi bir çok yeni nesil online oyunlarda da aynı şekilde bu terim kullanılmaya başlandı.Aslında sadece online oyunlarla kısıtlamak doğru değil.Ülkemizde olmasa da yabancı ülkelerde günlük yaşantının her alanında bu terim kullanılıyor.

Peki bu afk’nın açılımı nedir ve ne anlama gelmektedir şimdi onu öğrenelim.

Afk terimi ingilizce bir kısaltmadır.Afk’nın uzun hali “Away From Keyboard” ‘dır.Yani “Klavyeden uzakta” anlamına gelmektedir.Daha çok online oyunlarda kullanıldığı için afk terimi “oyunda açık fakat hiç hareket etmiyor.” anlamında kullanılır.

Mesela league of legends oyununu oynadıysanız illaki denk gelmişsinizdir.Oynamayı bilmeyen bazı şahıslar oyun başı bilerek feed’lerler(yani karşı takımı kastırırlar) sonrasında ise bilerek afk olurlar oyunun bitmesini beklerler.Yani oyunda aslında açık ama hiç hareket etmiyor öylece bekliyor anlamında kullanılır.

Yada metin2,silkroad,knight online gibi oyunlarda pazar kurulurken de aynı muhabbet geçerlidir.Pazar kurulduktan sonra genelde oyuncu bilgisayar başında beklemez.Bu duruma da “afk” denilir.

Kısacası afk bilgisayar oyunlarda oyundan bağlantısı kopmuş,bilerek oyundan çıkmış yada bilerek öylece bekliyor oynamıyor anlamlarında kullanılır.

Diğer yandan ise günlük yaşantımızda bir olay sırasında birden kafası başka yere gitmişler için de kullanılmaktadır.Mesela halı sahada futbol maçı yapıyorsunuz.Bu sırada size bir top geldi ve bu topun sizde olduğunu unuttunuz yani öylece daldınız ve topu kaptırdınız.Bu gibi durumlarda da halk arasında “Bu arkadaş afk kalmış galiba.” tarzında espriler yapılabilir.

Bildiğimiz kadarıyla afk teriminin ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını anlatmaya çalıştık.Umarız faydalı olmuştur.Bir sorunuz olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir