Akıllı Cep Telefonlarında Konferans Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere akıllı android ve ios cep telefonlarında konferans görüşmesi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Konferans görüşmesi birden fazla kişiyle aynı anda canlı olarak görüşmemize imkan sağlayan bir sistemdir. Normalde konuşmalarda 1-1 yani birebir karşılıklı görüşme olurken eğer konferanslı konuşma yaparsanız aynı anda 4 kişi de konuşabilmektedir. Peki konferanslı konuşma akıllı cep telefonlarında nasıl yapılır şimdi maddeler halinde resimler eşliğinde onu anlatalım.

Telefonda Konferans Konuşması Nasıl Başlatılır?

KISACA ANLATMAK GEREKİRSE; Öncelikle bir kişiyi normal şekilde arıyorsunuz. Ardından “Kişi-Çağrı-Arama Ekle” gibi bir buton çıkacak ekranda ona basıyoruz. Sonrasında hangi kişiyi konferansa katmak istiyorsanız onu da rehberinizden seçip ekliyorsunuz. Böylelikle 3’lü veya daha fazla konferans konuşması başlatmış oluyorsunuz.

Şimdi resimler halinde anlatım yapalım.

1-) Öncelikle telefondan arama ekranını açıyoruz ve normal şekilde bir kişiyi arama yapıyoruz. Ardından ekranda bulunan “Arama ekle” butonuna basıyoruz. Veya bazı telefonlarda “Çağrı ekle“, “Kişi ekle” vb. butonlar olabilir. Ama genelde konferans için bulunan buton sol üst tarafta çıkıyor. Oradan sizde ne çıkarsa ona basarsınız.

2-) Ardından rehber kısmımız açılacaktır. Buradan da konferansa eklemek istediğimiz 2. diğer kişiyi seçiyoruz. Yani önce 1. kişiyi arıyoruz o telefonu açıyor. Ardından ekranda üstteki gibi arama ekle butonu beliriyor. Sonrasında ise ona tıklayarak aşağıda gördüğünüz gibi rehberi açıyorsunuz ve 2. kişiyi konferans için arıyorsunuz.

3-) Ardından o da telefonu açtığında 3 kişi aynı anda konuşmuş olacaktır. Böylelikle konferans görüşmesi yapmış olursunuz.

4-) Bu sayede konferans konuşması yapabilirsiniz. Aynı anda bazı kaynaklara göre 5 bazılarına göre ise 6 kişiyle konuşma gerçekleşebilirsiniz. Aslında daha fazla da olabiliyor fakat telefonun performansına göre değişebiliyor yine de denemek lazım tabii ki.

NOT 1 = Konferans konuşması tüm akıllı cep telefonlarında (veya tuşlu telefonlar da dahil) yapılabilmektedir. Bu konuyu android telefon olan Samsung’un bir modeli üzerinden anlattık. Fakat Apple yani iOS işletim sistemli cihazlarda da aynı işlemleri uygulayarak konferans görüşmesi başlatabilirsiniz.

NOT 2 = Ayrıca bu konferans görüşmesinde ödeme ilk konferansı başlatan kişiden çekilmektedir. Yani konferansa sonradan katılan bir kişi konuştuğu süre boyunca tl veya paketinden bir harcama olmaz. Ücret sadece ilk konferansı başlatan kişiden kesilmektedir.

Bu şekilde birden fazla kişiyle aynı anda akıllı telefonlarda konferans konuşması yapabilirsiniz. Umarız yararlı bir konu olur. Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir