Alexa Buton Tasarımı Yenilendi! Alexa Toolbar Yeni Özellikleri Nelerdir?

Alexa, dünyanın en iyi web site istatistiklerinin bulunduğu sitelerden birisidir. Alexa Toolbar eklentisi geçtiğimiz günlerde yenilenmişti. Sizlere bu yeniliklerden kısaca bahsedeceğiz.

Alexa eklentisini ücretsiz şekilde Chrome ve diğer tarayıcılar için kurabiliyorsunuz ve diğer sitelerin istatistiklerine buradan hızlı bir şekilde bakabiliyorsunuz. Önceleri Alexa toolbar butonuna tıkladığımızda dünya ve ülke sıralamasını daha tasarımsal olarak görebiliyorduk. Yeni Alexa butonu ise biraz daha sadeleştirilmiş ama detayları daha fazla olmuş. Şimdi kısaca eski toolbar ve yenisini inceleyelim.

Alexa Toolbar Butonu Değişti

Eski Alexa Toolbar İstatistik Tablosu:

Eski Alexa toolbarda site istatistiklerine bakınca bu şekilde değerler çıkıyordu. Şimdi yenisine bakalım.

Yeni Alexa Toolbar İstatistik Tablosu:

Yeni toolbar ise bu şekildedir. Gördüğümüz gibi arkadaşlar yenisi biraz daha sade ve detaylı olmuş. Açıkçası eskisi daha göze hoş geliyordu diyebilirim. Tasarım açısından kesinlikle önceki alexa istatistikleri daha iyi gözüküyordu. Fakat yenisinde de daha fazla ayrıntı gelmiş.

Kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Eski toolbarda similar site bölümünde 3 site yazıyordu. Yenisinde ise 5 site ismi var.
  • Eskisinde related keywords bölümü yoktu fakat yenisine eklenmiş ve gayet güzel olmuş.
  • Sites linkink in kısmı ikisinde de mevcuttur.
  • Alexa dünya ve ülke sıralaması da ikisinde de var.
  • Bunun dışında eskisinde olup da yenisinde olmayan sadece site hızı değeri var. Bunun dışında tüm değerler hemen hemen aynı gibi.

Bunlara ek olarak alexa.com sitenin tasarımı vs. tamamen aynı görünüyor. Şimdilik sadece alexa eklentisine tıklayınca çıkan sonuçlarda bir değişiklik var gibi duruyor. Onu da konumuzda anlattık zaten. Bu kısım dediğimiz gibi arkadaşlar Alexa eklentisi olarak geçiyor. Mesela Google Chrome kullanıyorsanız “Alexa Traffic Rank” eklentisini tarayıcınıza ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Ardından sitelerin istatistiğine bakmak için, sitelerin dünya ve ülke sıralamasına bakmak için, sitelerin vb. özelliklerini öğrenmek için tarayıcının sağ üst tarafında bulunan Alexa toolbar butonuna tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi alexa ikonu bu şekilde gözükmüş oluyor. Tıkladığınızda hangi sitede bulunuyorsanız o sitenin özelliklerini öğrenmiş (Alexa’nın datalarına göre) olursunuz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir