Alexa Güncellendi! Yeni Alexa’da Site İstatistiklerine Nereden Bakılır?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere alexa hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Alexa, site istatistiklerinin yer aldığı bir web sitedir. Alexa.com sitesine girerek tüm web sitelerin anahtar kelimelerine, dünya ve ülke sıralamasına, hit oranlarına vs. tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Normalde tamamen ücretsizdir fakat ücretli versiyonu da var. Eğer ücretli versiyonu kullanırsınız daha detaylı istatistiklere bakabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde alexa tamamen yenilendi. Özellikle site istatistik kısmında epey değişiklik oldu diyebiliriz. Peki yeni alexada site istatistiklerine nasıl ve nereden bakılır şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

Alexa’da Site İstatistiklerine Nasıl Bakılır?

1-) Öncelikle arkadaşlar şunu belirtelim direkt alexa.com sitesine girilince site bilgilerine bakılmıyor. Daha doğrusu ücretli paketler karşımıza çıkıyor. Fakat site değerlerine bakmanın bir yolu var.

İlk öncelikle “Alexa Toolbar” eklentisini tarayıcınıza yükleyin. Google’a “Alexa Traffic Rank” yazarak eklentiyi yükleyebilirsiniz. Yükleme yaptıktan sonra tarayıcınızda sağ üst tarafta alexa ikonu çıkacaktır. İşte o alexa simgesine tıklayarak site değerlerine bakabileceğiz.

2-) Site değerlerini görmek için hangi sitenin verilerine bakacaksanız o siteyi açın. Mesela biz facebook.com’u açtık. Ardından sağ üstteki o alexa butonuna basıyoruz ve aşağıdaki gibi bir alan karşımıza çıkıyor. Burada facebook’un kısaca değerleri mevcut fakat detaylı alexa verilerine bakmak için facebook.com yazılı mavi linke tıklamamız gerekiyor.

3-) Ardından “www.alexa.com/siteinfo/facebook.com#trafficstats” şeklinde bir link açılacaktır. İşte bu sayfada facebook’un tüm alexa değerlerine ulaşabileceksiniz. Aynı şekilde sizler de “www.alexa.com/siteinfo/siteadresi.com” linkini tarayıcınıza yazarak kendi sitenizin verilerine bakabilirsiniz.

4-) Sayfa açıldıktan sonra aşağılara doğru inin ve site hakkındaki tüm istatistiklere ulaşın. Eski alexa’da bu kadar detaylı bilgi yoktu fakat yenisinde epey yenilikler getirilmiş.

5-) Bu şekilde tüm sitelerin alexa istatistiklerine ücretsiz şekilde bakabilirsiniz. Sitelerin anahtar kelimelere, dünya ve ülke sıralamasına, ziyaretçilerin nereden geldiğine yani organik mi değil mi olduğuna, toplam linklenme sayısına vs. tüm değerlere ulaşabilirsiniz. Ücretsiz versiyonunda bazı sınırlamalar var fakat ücretli versiyona geçerseniz sınırsız site değerlerine ulaşabiliyorsunuz. Mesela ücretsiz versiyonda anahtar kelime sayısı 5 olarak gösterilirken ücretli de hemen hemen hepsini göstermektedir.

Dediğimiz gibi arkadaşlar alexada ücretsiz site istatistiklerine bakmanın en kolay yolu toolbarı yükleyip oradan bakmaktır. Diğer türlü siteye girdiğinizde değerlere bakma yeri tam bulunmamaktadır. Bu yüzden en iyi yol budur diyebiliriz.

Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir