Alexa Kapanıyor mu? Alexa Toolbar Neden Kapanıyor? (Resmi Açıklama)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Alexa hakkında son dakika bir gelişme paylaşacağız.

Alexa kapanıyor. Evet bu üzücü haber bugün Alexa Toolbar’ın uyarı vermesiyle birlikte öğrenmiş olduk. Bugün itibariyle Alexa toolbar butonuna tıkladığımızda “We will be retiring Alexa.com on May 1, 2022. For more information, click here.” uyarısı alıyoruz.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi facebook.com sitesinde Alexa toolbara bastığımızda Alexa’nın böyle bir uyarısı karşımıza çıkıyor. İlk başta okuduğumuzda çok şaşırmıştık fakat translate ile çeviri yaptık ve gerçekten de Alexa’nın 1 Mayıs 2022 tarihinde hizmetinin sona ereceği yazıyor. Alexa toolbarda yazan uyarının Türkçesi “1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldıracağız. Daha fazla bilgi için burayı tıklayın.” şeklindedir. Gerçekten de bir devrin sonu diyebiliriz. Web site işleriyle ilgilenenlerin yakından bildiği Alexa sitesi Mayıs 2022 tarihi itibariyle maalesef kapanıyor.

Alexa Kapacak mı? Resmi Açıklama Şu Şekilde:

“1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldıracağız
Yirmi beş yıl önce Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için yirmi yıl çalıştıktan sonra, 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldırma konusunda zor bir karar verdik. Bizi içerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması ve çok daha fazlası için başvuru kaynağınız yaptığınız için teşekkür ederiz.

Size müşteri olarak hizmet vermekten gurur duyduk.

İçtenlikle teşekkür ederiz,

Alexa.com Ekibi”

Resmi açıklamanın İngilizce’sine “https://support.alexa.com/hc/en-us/articles/4410503838999” buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz. Veya Alexa toolbardaki “click here” butonundaki here linkine tıklayarak burayı açabilirsiniz.

Evet arkadaşlar resmi açıklama bu şekilde. Gerçekten de çok üzücü bir durum bu. Çünkü site değerlerine hep buradan bakıyorduk. Özellikle web işleriyle ilgilenen arkadaşlar bir sitenin kalitesini veya değerini ölçmek için ilk olarak Alexa sıralamasına baktığına eminiz. Daha doğrusu geçmiş senelerde alexa değerleri çok önemliydi. Bir site globalda ilk 500 bine girerse bu site çok kaliteli deniliyordu. Fakat bu durum son yıllarda değişse de yine de alexa değeri webmasterlar tarafından dikkate alınan değerlerin başında geliyor. Ama gel gelelim alexanın kapatılması çoğu kişi tarafından üzücü karşılanacaktır.

Maalesef Alexa tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, 1 Mayıs 2022 itibariyle alexa kullanımdan kaldırılacak. Ama alexa.com site tamamen kapatılacak mı site açık kalır mı bunu bilmiyoruz. Yani açıklamada kullanımdan kaldırılacağı, hizmetlerin iptal olacağı yazıyor. Ama site tamamen kapalı mı olur veya Alexa Toolbar çalışmaya devam eder mi bu konu hakkında henüz net bir bilgimiz yok. En azından hizmetleri durdurulsa da veya analiz kısmı kapansa da umarız Alexa Toolbar çalışmaya devam eder. Çünkü birçok webmaster site sıralaması için ilk olarak Alexa’yı baz alıyor. Eğer Alexa kapanırsa (toolbar kapanırsa) ve sıralamalar komple sıfırlanırsa bu durumda çoğu kişi site değerlerini kontrol etmek için SimilarWeb’e geçiş yapabilir. Yine de Alexa tamamen kapanacak mı yoksa Toolbar kısmı çalışmaya devam edecek mi bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Alexa Mevcut Aboneler Ne Yapacak? Alexa API’lere Ne Olacak? Alexa Hakkında Ek Notlar

Bu arada söylemeden geçmeyelim. Alexa 8 Aralık 2021 Çarşamba günü itibariyle yeni abonelikler sunmayı bıraktı. Yeni bugünden itibaren Alexa yeni üyelik kabul etmeyecek. Mevcut aboneler ise 1 Mayıs Pazar 2022 tarihine kadar üyeliklerini kullanmaya devam edebilecek. Aboneler, 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren ise Alexa.com ‘a erişim sağlayamayacak. Ayrıca yapılan açıklamada Alexa APİ’leri de 8 Aralık 2021 tarihinden itibaren kullanımdan kaldırılacak.

YORUMLAR

  1. Elveda gençliği, elveda Alexa 🥺

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir