“Aliminyum” mu “Alüminyum” mu “Alimünyum” mu Doğrusu Nedir? (TDK)

Merhabalar bu yazımızda sizlere aliminyum mu alüminyum mu yoksa alimünyum mu hangi kelime TDK’ya göre doğrudur onu paylaşacağız.

Kimyasal elementler arasında yazılışı en çok karıştırılan kelimelerden birisi aliminyum-alüminyum kelimesidir. Yazım kuralları sorularında sorulabileceği için doğrusunun iyi bilinmesi gerekmektedir. Peki TDK’ya göre bu kelimenin doğru yazılımı hangisidir şimdi sizlere kanıtıyla onu paylaşalım.

“Aliminyum” mu “Alüminyum” mu “Alimünyum” mu Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Alüminyum
  • Hatalı yazılışları ==> ×Aliminyum, ×Alimünyum, ×Alümünyum

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize Fransızca’dan (aluminium) geçen ve periyodik cetvelde atom numarası 13 olan bir element olan kelimenin doğru yazılışı Alüminyum‘dur. Bunun dışındaki aliminyum, alimünyum, alümünyum vb. kelime türevleri ise yanlış yazılışlarıdır. Karıştırmamak için iyi öğrenmemiz gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi sozluk.gov.tr sitesi üzerinden sorgulatma yaptığımızda kelime alüminyum olarak aratmalarda çıkmaktadır. Diğer benzer kelimeleri arattığımızda ise herhangi bir sonuç vermemektedir. Haliyle kelimenin doğru yazılışı alüminyumdur diyebiliriz. Son olarak yazım kuralları için diğer doğru-yanlış kelimelere sitemizden veya TDK’nın sözlük sitesinden bakabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir