Alkolü Azaltmak ve Bırakmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Alkol bağımlılık yaratmasının yanı sıra çok sayıda sağlık problemine de yol açan bir maddedir. Öte yandan, toplumda alkol kullanımı oldukça yaygın ve alkolden uzak durmaya çalışmanın sizi sosyal hayatın dışında bırakacağını düşünebilirsiniz. Eğer bağımlılıktan kurtulmaya çalışıyor ya da tıbbi, dini ve başka sebeplerden alkolü azaltmak istiyorsanız bazı basit önlemlerle alkolsüz de sosyalleşmek ve eğlenmek mümkün.

Barlarda geçirdiğiniz zamanı azaltın;

Arkadaşlarınızla alkol servis edilen mekanlar yerine kafelerde ya da alkolsüz restoranlarda buluşabilirsiniz. Çift olarak yemeğe çıkacaksanız pek çok şehrimizde çok sayıda güzel manzaralı ve romantik alkolsüz restoran seçeneği bulunmakta.

Spor etkinliklerini evde izleyin;

Özellikle erkekler için birahanelerde, alkollü restoranlarda maç izlemek ya da stadda izlenen bir maç sonrası alkol almaya gitmek yaygın bir alışkanlık. Bunun yerine arkadaşlarınızı maç izlemek için eve davet edip onlara alkolsüz içecekler ve atıştırmalıklar ikram edebilir, eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Hiçbir zaman yalnız içmeyin;

Alkolü tamamen bırakmak değil de azaltmak isteyenler için bu önemli bir kural olabilir. Arkadaşlarınızdan size yardımcı olmalarını, fazla içmenizi engellemenizi isteyebilirsiniz.

Efkardan içmeyin;

Alkolü azaltmak istiyorsanız onu efkara karşı bir ilaç yerine koymayın. Üzüntülü değil neşeli, sevinçli olduğunuz durumlarda ve makul miktarlarda içmeye çalışın.

Yararlı alışkanlıklar geliştirin;

Alkol kötü bir alışkanlıktır ama istenirse yerine yararlı alışkanlıklar konulabilir. Kendinize alkol kadar hatta daha da fazla tatmin ve eğlence sağlayacak hobiler edinebilirsiniz. Sağlıklı beslenmeye merak salmak, bahçecilik, spor yapmak, doğa yürüyüşleri ya da hoşunuza giden herhangi başka bir şey aklınızı alkolden uzak tutacaktır.

Su için;

Özellikle sıcak yaz günlerinde, hareketli, eğlenceli tatil anlarında susuzluk gidermek için alkole sarılmak yaygın bir hatadır. Sıcakladığınızda soğuk bira yerine su için. Susuz kalmazsanız alkol isteğiniz de azalır.

Alkole harcadığınız parayı hesaplayın;

Alkol tüketmeyince ne kadar para tasarrufu yaptığınızı görmek sizi çok iyi motive edecektir.

YORUMLAR

  1. Asking questions are really good thing if you are not understanding anything entirely, but this article gives fastidious understanding yet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir