Alt+Tab Yapınca LoL ve Diğer Oyunların Donması Çözümü

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere son zamanlarda meydana gelen bir hatanın çözümünü anlatacağız.Hata oyun içindeyken alt+tab tuşlarına basınca (yani sekme değiştirince diyelim) oyun birden donuyor.Hatta bilgisayar donuyor.Genellikle bu hata league of legends oyununda meydana gelmektedir.Peki bunun çözümü nedir gelin hep birlikte öğrenelim.

Öncelikle arkadaşlar bu sorun genellikle windows 10 bilgisayarlarda ve nvidia ekran kartı kullananlarda meydana gelmektedir.Genellikle league of legends oyununda bu hatayı almaktayız.Alt+tab yapınca yani oyundayken başka bir dosyayı açmak isteyince bilgisayar birden kitleniyor hiç bir işlem yapamıyorsunuz.Arka plandan ses geliyor lakin dediğim gibi ne klavyeden ne fareden hiç bir işlem yapılmıyor.Alt+ctrl+delete ile görev yöneticisi bile açılmıyor.

Haliyle bu durumda power tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapatıp yeniden açmamız icap ediyor.Bu durum da bilgisayarımızın performansını düşürebiliyor.Peki bunun çözümü için ne yapmalıyız şimdi onu anlatalım.

Bu hatanın çözümü için 2 yol mevcuttur.

Birinci Yol;

İlk yol nvidia ekran kartınızın eski sürümünü yüklemek.Windows 10 bilgisayarlarla nvidianın son güncellenen sürümünde bir uyumsuzluk olduğu için oyunlarda alt tab yapınca donma gerçekleşiyor.Bunun için yeni sürücü gelene kadar eski sürümünü indirip kurabilirsiniz.Eski sürücüde alt tab yapınca hata almazsınız.Ama bence bununla hiç uğraşmayın 2. yol daha kolay diyebilirim.

İkinci Yol;

Bu yol ise daha kolay.İkinci yol ise hatanın çözümü için oynadığınız oyunları çerçevesiz bir şekilde oynamanız gerekmektedir.Hatayı en çok lol oyununda aldığımız için league of legends oyununda ekranı çerçevesiz yapmayı gösterelim.

Öncelikle ekranı çerçevesiz yapmak için oyunun içerisine girmemiz yani oyuna başlamamız gerekiyor.

Ardından oyunun içinde esc tuşuna basıyoruz ve sol menüden “Görüntü” kısmına giriyoruz.Oradan da “Percere Modu” bölümünden “Çerçevesiz” seçeneğini seçiyoruz ve tamama basıyoruz.

Bu şekilde hatayı çözmüş oluyoruz.Oyunu çerçevesiz yapınca fps’de çok az düşme olsa da oynanışı engellemiyor.Yani bizzat denedim tam ekranla çerçevesiz arasında neredeyse hiç bir kasma farkı yok diyebilirim.

Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi oyunlar iyi eğlenceler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir