Ana Renkler ve Ara Renkler Nelerdir? 3 Ana Renk Hangisi? (Renk Karışımları)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere ana renkler ve ara renkler nelerdir isimlerini paylaşacağız.

Renkler genel olarak ana renkler ve ara renkler olmak üzere 2 sınıfta incelenir. Bazı genel kültür sorularında, bulmacalarda, sınavlarda ara ve ana renkler içeren sorular sorulabiliyor. Bu yüzden sizlere bu yazımızda ana renkler ve ara renkler hangileridir, isimleri nelerdir paylaşmak istiyoruz. Yazımıza geçmeden önce tüm renklerin birleşimi beyazı vermektedir. Bu yüzden ana veya ara renklerde beyaz bulunmamaktadır. Aslında bir nevi tüm renkler beyazdan oluşuyor diyebiliriz. Beyazın prizmada kırılmasıyla tüm ana ve ara renkler oluşur diyebiliriz. Şimdi sizlere ana renklerin isimleri nelerdir, 3 ana renk nedir ve ara renklerin isimleri nelerdir onları yazalım.

Ana Renkler ve Ara Renkler Nelerdir?

Toplam 3 tane ana renk ve ara renk vardır. Ana renkler; Sarı, Kırmızı ve Mavi‘dir. Ana renklerin karışımıyla ara renkler meydana gelir. Ana renklerden sarı ve kırmızının karışımı turuncu ara rengini verir. Sarı ve mavi karışımı yeşil rengini verir. Son olarak kırmızı ve mavi karışımı ise mor rengini verir. Burada turuncu, yeşil ve mor renkleri ara renkler olarak geçmektedir.

Ana Renkler Hangileridir?

  • Sarı ==> Sarı renk ana renktir.
  • Mavi ==> Mavi renk ana renktir.
  • Kırmızı ==> Kırmızı renk ana renktir.

Ara Renkler Hangileridir?

  • Turuncu ==> Sarı ve kırmızının karışımıyla oluşur.
  • Mor ==> Mavi ve kırmızının karışımıyla oluşur.
  • Yeşil ==> Sarı ve mavinin karışımıyla oluşur.

Ana renkler ve ana renklere aşağıdaki resimden de bakabilirsiniz. Resmin üst tarafındaki renkler ana renklerdir. Bunların karışımından meydana gelen renkler ise ara renklerdir, onlar da resmin alt tarafında verilmiştir.

Toplam 3 tane ana renk bulunduğu gibi 3 tane de ara renk vardır. Çünkü ara renkler ana renklerin karışımından meydana geliyor. Haliyle 3 ana renk olduğu için bunların birbiriyle karışımından 3 farklı renk meydana geliyor. İşte bunlara da ara renk deniliyor. Eğer sınavlarda veya benzeri yerlerde soru olarak karşımıza çıkarsa 3 ana renk mavi, kırmızı ve sarıdır. 3 ara renk ise yeşil, mor ve turuncudur.

  • 3 Ana renk ==> Sarı – Kırmızı – Mavi
  • 3 Ara renk ==> Turuncu – Mor – Yeşil

Bunlara ek olarak farklı renk karışımlarından da yeni renkler meydana gelebiliyor. Mesela beyaz ve kırmızının karışımından pembe rengi meydana gelir. Siyah ve beyaz karışımından gri renk oluşur. Bu şekilde renkler de oluşabilir. Fakat yukarıda anlattığımız 3 ana renk ve 3 ara renk dışında ana/ara renk bulunmamaktadır. Bu yüzden renk olarak ilk başta toplam 6 tane olan ana ve ara renkleri bilmemiz yeterli olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir