Anahtar Olmadan Kilitli Kapı Nasıl Açılır?

Anahtarı unutulan kapıyı açmak bir hayli zordur. Geçmişte kapı kilidini üreten insanlar nasıl kapı açılıyorsa o karşı olarak daha dayanıklı, güvenli kapı kilitleri yapmaktadırlar. Belki de hepimizin başına gelmiştir. Evde tek olduğunuz zaman acele ile dışarı çıkacaksınız ve anahtarları düşünmeden bir anda dışarı çıktınız ve anahtarları evde unuttunuz. Merak etmeyin kapıyı açabileceksiniz, nasıl mı? Böyle durumlarda genel de kapının kilidine 100₺ sıkışmış derler, siz ya bu parayı vererek kapınızı açacaksınız yada benim yazımın devamın da bulunan yöntemleri kullanarak kapınızı açacaksınız. Haydi şimdi kilitli bulunan kapıları nasıl açacağımıza geçelim.

Odalar Arasında Bulunan Kapı Nasıl Açılır?

Odalar arasında bulunan kapıların genel olarak kilitleri pek güvenli değildir. Kilit üreticileri bu kapıların kilitlerini evde odaya çocuğun kendini kilitleyebileceğini düşünerek çok fazla güvenlikli yapmamıştırlar. Odamızın kapısı kitli olduğunda yapmamız gerekenler, kapının anahtar bölümünün olduğu yeri kendi tarafımızdan açtığımız zaman içerisin de sağ da küçük bir vida göreceğiz, bu vidayı sökerek kapıyı açabiliriz. Bu yöntem yeni model kapılar için geçerlidir.

Girişte Bulunan Kilitli Kapı Nasıl Açılır?

Herkes evinin girişinin kapısı güvenli olmasını, pencerelerin dışarıdan açılmaması vs. için kilit takarlar. Maalesef bu kilitleri de yanımıza almayıp unuttuğumuz zaman kara kara düşünmeye başlarız. Kilitli olan kapıyı açmak için iki yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem kilidin özelliklerine bağlı olarak kapı kilidinin anahtar girdiği yeri sert ve sivri bir cisimle delmeliyiz ve deliği oluşturduktan sonra artık kanca gibi bir aletle delik yerden içeriye soktuğumuzda çevirerek kapıyı açmış olacağız. İkinci yöntem ise kilit göbeğini kırmaktır. Bir çekiç yardımıyla kilidin mekanizmasını bozana kadar vuruyoruz. Vurma sırasında kapıya dikkat edin zarar vermeyin. Kapı kilidinin mekanizması bozulduğu zaman kapımızı artık kolayca hafif iterek açabileceğiz. Bu yöntem sonrasında kapı kilidinizi değiştirmeniz gerekecektir. Merak etmeyin kapı kilitleri çilingir ücretlerinden ucuzdur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir