Arabalarda Gaz Fren Debriyaj Yerleri Neresi? En Soldaki Debriyaj mı?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere arabalarda gaz fren ve debriyaj yerleri nerededir, hangi tarafta ne bulunur onu anlatacağız.

Uzun zaman araba kullanmayan bir kişi araba kullanacağı sırada gaz-fren ve debriyaj yerlerini unutabiliyor. Bizzat başımıza geldiği için bunun yerlerini doğru olarak sizlere aktarmak istedik. İllaki çevrenizde de bu şekilde “gaz hangisiydi?” , “ortadaki fren miydi?” , “debriyaj neredeydi?” gibi sorular soranlar olmuştur. Özellikle dediğimiz gibi uzun süredir araba kullanmayan insanlar gerçekten de yerlerini karıştırabiliyor ve bu soruları sorabiliyorlar. Şimdi sizlere gaz-fren-debriyaj yerlerini doğru şekilde resimli olarak gösterelim.

Gaz Fren Debriyaj Yerleri Neresidir? Hangisi Nerede Bulunur?

Araçlarda gaz-fren-debriyaj yerleri en sağdan sola doğru sırasıyla gaz – fren – debriyaj şeklindedir. Yani araçlarda gaz en sağda bulunur, ortadaki frendir, en soldaki ise debriyajdır. Görsel olarak aşağıda da gösterelim.

gaz fren debriyaj yerleri
gaz fren debriyaj yerleri

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi manuel arabalarda fren ortada bulunur. En sağda gaz ve en solda ise debriyaj yer alır. Tabii ki bu manuel arabalarda geçerlidir. Otomatik vitesli arabalarda debriyaj bulunmaz. Bu yüzden otomatik araçlarda sadece fren ve gaz vardır. Haliyle otomatik vitesli araçlarda sağdaki gaz ve soldaki ise fren olmuş olur. Fakat dediğimiz gibi manuel araçlarda en soldaki debriyajdır. Ortadaki fren ve en sağdaki ise gazdır.

Şimdi hem manuel hem de otomatik vitesli arabalarda gaz-fren ve varsa debriyaj yerlerini aşağıya tekrar yazalım.

Manuel araçlarda:

  • Gaz ==> En sağda bulunur
  • Fren ==> Ortada bulunur
  • Debriyaj ==> En solda bulunur

Otomatik vitesli araçlarda:

  • Gaz ==> Sağda bulunur
  • Fren ==> Solda bulunur
  • Debriyaj ==> Otomatik araçlarda debriyaj yoktur.

Otomobillerdeki gaz-fren-debriyaj yerleri bu şekildedir. İnsanlık hali yerleri unutulabilir, bu yüzden görsel üzerinden göstermek istedik. Umarız yararlı olur. İyi sürüşler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir