Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır? Plaka’ya Göre Araç Sahibini Bulma

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere araç plakasına göre sahibinin kim olduğunu nasıl buluruz onu anlatacağız.

Günlük hayatta en çok sorgulama yapılan sistemlerden birisi araç plaka sorgulamadır. Bazen yanlış yere park eden veya hatalı kullanım yapan araçların plakalarından sahibinin kim olduğunu öğrenip polislere şikayet etmek isteriz. Bazen de araç satın alırken plakasının kime ait olduğunu, sahte mi değil mi olduğunu öğrenmek isteriz. İşte bu ve buna benzer durumlarda araç plaka sorgulaması yapmalıyız ki bu sayede arabanın kime olduğunu öğrenebilelim.

Araç plaka sorgulamayı yani plakanın kime ait olduğunu öğrenmenin 3 farklı yöntemi vardır diyebiliriz. Şimdi madde madde bunları anlatalım.

1-) E-Devlet veya EGM Sitesinden Plaka Sahibini Öğrenme;

Öncelikle araç plaka sorgulama yapmak için ilk yöntemimiz internet üzerinden web sitelerinden sorgulama yapmaktır. Bunun için e-devlette direkt olarak “https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama” böyle bir sayfa vardı. Buradan direkt olarak plakayı yazdığınızda arabanın sahibi kimdir vb. kişisel bilgileri hepsi çıkıyordu. Fakat bu sonradan kaldırıldı nedenini bilmiyoruz. Ama ilerde açılabilir yine de arada giriş yapıp bakın.

Ayrıca yine e-devlet üzerinden “https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-genel-mudurlugu” buradaki sayfaya girerseniz araçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Mesela buraya direkt tıkladığınızda açılan sayfada “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” linki var ona basın. Sonrasında gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Bunun için e-devlete giriş yapmanız gerekiyor.

Belki burada plakanın kime ait olduğu vs. yazar. Çünkü plakaya verilen cezalar burada çıkıyor. Bu durumda plaka sahibinin adı-soyadı vb. bilgileri de yazabilir. Tabii yine de denemek lazım biz hiç denemedik.

Son olarak “https://www.egm.gov.tr” buradaki emniyet genel müdürlüğünün web sitesine girdiğinizde bu site de araç plakalarının kime ait olduğunu bulmanızda yardımcı olabilir.

2-) SMS (Mesaj) Yöntemi ile Plaka Sahibini Bulma;

İkinci bir yöntem ise sms yöntemidir. Cep telefonlarınızdan “DETAY” boşluk “Plaka kodu” yazılıp 5664‘e SMS gönderdiğinizde plaka sahibinin detaylı bilgilerini öğrenmiş olursunuz. Bu hizmet bedeli 7 TL‘dir. Yani ücretsiz değildir maalesef. Dediğimiz gibi öncelikle DETAY yazın ardından plaka numarasını yazdıktan sonra 5664’e kısa mesaj yollarsanız telefonunuza plaka hakkında bilgiler sms olarak gelmiş olur.

Örnek bir sms şu şekilde olmaktadır ==> “DETAY 34 ABC 00” yazıp 5664‘e yollamak. (Bu plaka tamamen örnek amaçlı yazılmıştır.)

3-) Karakola-Emniyete Gidip Yardım Alınabilir;

Araç plaka sorgulama yöntemlerimizden sonuncusu da karakola veya emniyete gidip plaka sorgulama yaptırmaktır. Bildiğiniz gibi her ilçenin kendine ait karakolu bulunmaktadır. Sizler de size en yakın karakola veya emniyet şubesine gidip araç plaka sorgulatma yaptırıp plakanın sahibini bulabilirsiniz. Tabii ki keyfiyetten sorgulatma yapılmaz büyük ihtimalle. Bu yüzden eğer plakanın sahibini öğrenmeye çok ihtiyacınız varsa, mantıklı ve kanıtlayabilecek bir geçerliliğiniz varsa o zaman bu yöntem işe yarayabilir. Diğer türlü emniyet birimleri herkesin isteğini yerine getiremeyebilir bu yüzden 1. ve 2. yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Sizlerin de bildiği farklı yöntemler varsa yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar herkese kazasız belasız sürüşler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir