Aritmetik ve Geometrik Artış(Büyüme) Nedir?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere aritmetik artış ve geometrik artışın ne anlama geldiklerini örnekler eşliğinde anlatacağız.

Özellikle matematikte bazı problemlerde karşımıza çıkan artirmetik ve geometrik artış terimleri günlük hayatımızda ekonomi alanında da karşımıza çıkmaktadır.Peki bu terimler ne anlama geliyor ve farkları nedir gelin birlikte öğrenelim.

Aritmetik Artış Nedir?

Aritmetik artış veya büyüme belli bir sabitin aynı oranda artması demektir.Örnek vermek gerekirse mesela elimizde “x” sayısı olsun.X sayısının x, 2x, 3x, 4x, 5x ve benzeri şeklinde artmasıyla oluşan artışa aritmetik artış denilmektedir.

Yani bir sayının aynı oranda arması aritmetik artış oluyor.Bir başka örnek vermek gerekirse 2 sayısını ele alalım.2 4 6 8 10 12 şeklinde giden sayılar hep 2’nin 1,2,3,4… katları oluyor.Yani böyle büyüme aritmetik olarak adlandırılır.Geometrik artıştan tamamen farklıdır.Şimdi geometrik artışı anlatalım.

Geometrik Artış Nedir?

Geometrik artış ise bir sayının veya bilinmeyenin kendisiyle çarpılarak artması demektir.Mesela örnek vermek gerekirse “x” sayısının geometrik artışları x, x2, x3, x4, x5 şeklindedir.

Bir başka örnek vermek gerekirse 5 sayısını ele alalım.5’in geometrik artışları 5, 52, 53, 54, 55 şeklinde olmaktadır.Yani dediğimiz gibi bir sayının kendisiyle çarpılarak artmasına geometrik artış büyümeye ise geometrik büyüme denir.Geometrik artışdaki sayılar aritmetik artışa göre çok daha fazladır.

NOT = Kısacası aritmetik artış sürekli aynı oranda artış demektir.Geometrik artış ise katlanarak artış demektir.

Yazımızın sonuna geldik.Umarız faydalı olur.Herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Teşekkür ederi. Peki 1 sayısının geometrik artışı nasıl olur? Üsleri her zaman 1’e eşit olduğu için geometrik artış 2 ile başlar mı demeliyiz.

    1. Rica ederim. Evet hocam 1 sayısının katları yine kendisine eşit olacağı için geometrik artışı sürekli 1 olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir