Arjantin Hangi Dil? Messi Hangi Dili Konuşuyor? Dili Neden İspanyolca?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Arjantin hangi dili konuşuyor, Messi hangi dili konuşuyor onu anlatacağız.

Hangi dili konuştuğu merak edilen ülkelerin başında Arjantin geliyor. Çünkü arjantince diye bir dil yoktur. Haliyle Arjantin ülkesinde yaşayanlar, Arjantinliler hangi dili konuşur, neyce konuşur merak ediliyor. Arjantin’in dili hakkında kısaca bilgileri sizler için araştırdık. İyi okumalar dileriz.

Arjantin Hangi Dil?

Arjantin’in resmi dili İspanyolca’dır. Arjantin ülkesinde 40’dan fazla dil konuşulduğu söylenmektedir. Fakat ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Yani Arjantin’de en çok İspanyolca konuşuluyor. Bazı kaynaklara göre Arjantin’de nüfusun yaklaşık %97’si İspanyolca konuşmaktadır. Ek olarak şunu belirtelim, Arjantince diye bir dil yoktur. Yani eğer bir yerde Arjantince diye bir yazı görürseniz bunu dikkate almayın, çünkü böyle bir dil yok. Arjantin’in ana dili İspanyolca’dır.

Arjantin’de tanınan bölgesel diller ise Guaraní, Quechua, Galce şeklindedir. Fakat resmi dil fiilen (yani uygulamada) İspanyolca olarak geçmektedir.

Arjantin’de Neden İspanyolca Konuşuluyor?

Arjantin daha önceden İspanyol İmparatorluğu’na bağlı olduğu için daha doğrusu Arjantin’in toprakları önceki asırlarda İspanyol İmparatorluğu topraklarında olduğundan dolayı ülkede zamanla ana dil olarak İspanyolca sabit kalmıştır diyebiliriz. Arjantin 9 Temmuz 1816 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. O tarihten bu zamana kadar ülkede en çok İspanyolca konuşuluyor. Zamanla ana dil ve resmi dil de fiilen İspanyolca olarak kalmıştır.

Lionel Messi Hangi Dili Konuşuyor?

Lionel Messi Arjantinli’dir. Haliyle Messi İspanyolca konuşmaktadır. Messi katıldığı birçok röportajda, Ballon dor ödüllerinde vb. yerlerde genellikle İspanyolca konuşmuştur. Çoğu kaynağa göre Messi sadece İspanyolca biliyor. Fakat yıllardır Avrupa’da yaşayan Messi İngilizce’yi de az çok bildiği söylenilmektedir. Lakin Messi İngilizce’yi fazla bilmediği için ana dili olan İspanyolca konuşmayı tercih ediyor.

Ek olarak şöyle bir bilgi verelim. Messi yıllardır Barcelona’da oynadığı için yani İspanya’da yaşadığı için İspanyolca konuşuyor demek yanlış olur. Çünkü zaten Arjantin’in resmi dili yani ana dili İspanyolca’dır. Haliyle Messi Arjantinli olduğu için İspanyolca konuşuyor. Barcelona’da uzun yıllar yaşaması da kendi dilini konuşması için avantaj sağlamıştır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir