Artis mi Artist mi Artiz mi Doğru Yazılışı Nedir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere artis mi artist mi artiz mi yoksa artisit mi hangisi doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Dilimize yabancı dillerden geçen kelimelerde çoğunlukla yazım hatası yapabiliyoruz. Bunlardan birisi de artist-artis-artiz kelimesidir. Çok karıştırılan bu kelimenin doğrusu nedir şimdi hep birlikte öğrenelim.

Artis mi Artist mi Artiz mi Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Artist
  • Hatalı yazılışları ==> ×Artis, ×Artiz, ×Artisit

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Fransızca’dan (artiste) geçen ve “Güzel sanatlardan birini meslek edinen kimse, sanatçı, sanatkâr.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Artist kelimesidir. Diğer artis, artiz, artisit vb. kelimelerin hepsi yanlış yazılımlardır. Kelimenin okunuşu biraz zordur fakat doğrusu dediğimiz gibi artist kelimesidir. Yani sonunda st harfleri yer almaktadır. Bunun dışındaki benzer kelimeler yazım kurallarına aykırıdır.

TDK’nın resmi web sitesi sozluk.gov.tr‘ye göre de kelimenin doğrusu artisttir. Yukarıdaki resimden bakabilirsiniz. Resmi siteye girip kendiniz de aratma yaparak kelimenin doğru yazılışını görebilirsiniz.

Yazım kurallarına göre diğer doğru-hatalı kelimelere “Türkçe-Edebiyat” kategorisinden ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir