Askeri Ücret mi Asgari Ücret mi Doğru Yazılışı Nedir?

Herkese tekrardan selamlar. Bir doğru-yanlış yazım kılavuzu dersiyle daha karşınızdayız. Bu yazımızda sizlere asgari ücret mi yoksa askeri ücret mi hangisi doğrudur onu paylaşacağız.

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu kelimenin doğru yazılımı elbette çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Fakat asgari ve askeri okunduğu zaman hemen hemen aynı anlaşıldığı için ara sıra karışıklık olabiliyor. Özellikle küçük yaştaki genç arkadaşlarımız asgari ücret yerine askeri ücret diyebiliyorlar. Aslında okunurken ikisi de aynı anlaşıldığı için dil olarak asgari de deseniz askeri de deseniz karşı taraftaki kişi sizi anlar. Fakat dil bilgisi olarak doğru yazılışı nedir şimdi TDK’nın sitesine göre paylaşalım.

Asgari Ücret mi Askeri Ücret mi Doğrusu Nedir?

Arkadaşlar bu kelimenin doğru yazılışı “asgari ücret” tir. Yani askeri ücret diye bir şey yoktur. Doğru yazılışı asgari ücrettir. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesinde askeri ücret değil asgari ücret kelime öbeğinin yazılışı doğru olduğu söylenilmektedir.

Sizler de aynı şekilde doğru yazılışında şüphe duyduğunuz kelimeleri TDK’nın sitesinden sorgulatarak doğru yazılımını öğrenebilirsiniz. Özellikle öğrenci arkadaşlarımız için Türkçe sınavlarında yazım kurallarını doğru bilmek çok işlerine yarayacaktır. O yüzden tdk’nın sitesini ara sıra ziyaret etmekte fayda var.

Şimdilik bu kadar umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir