Askerlik Durum Belgesi E-Devletin Yeni Hizmeti

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere e-devlet’in başlatmış olduğu askerlikle ilgili yeni hizmeti anlatacağım.

Bir arkadaşıma aşağıdaki gibi bir mail gelmiştir.Yeni kanuna göre aynı gün içerisinde en fazla 2 adet belge oluşturabilecek ve bu hizmet kullanılarak oluşturulan askerlik durum belgesi, oluşturulan tarih için geçerli olacak. Vatandaşlar internet üzerinden aldıkları, Askerlik Durum Belgesi ile ilgili tereddütleri varsa bulunduğu yere en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığı’na başvurması gerekecek.

Mail bu şekildeydi;

“E-devlet Kapısı üzerinden sunulan “Askerlik Durum Belgesi” hizmeti içeriği ve kapsamı genişletilerek yeni haliyle kullanıma açılmıştır.

Daha önce yalnızca askerlik görevini tamamlamış olan kişilerin faydalanabildiği bir hizmet iken yenilenmiş haliyle, askerlik görevini ifâ etmiş, askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü olduğu halde çeşitli nedenlerle ertelenmiş olan vatandaşların bu bilgilerini daha detaylı olarak görüntüleyebileceği, Askerlik Durum Belgesinin barkodlu çıktısını alabileceği, ilgili makamlara ibraz edilmesi halinde e-Devlet Kapısı üzerinden doğrulamasının yapılabileceği bir hizmet olarak tekrar tasarlanmış ve uygulamaya konulmuştur.”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir