Askerlik İçin Boy ve Kilo Nasıl Hesaplanır? Muaflık Oranları Çizelgesi

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere askerlik muaflığı için boy-kilo oranları nasıl hesaplanır onun çizelgesini paylaşacağız.

Bildiğiniz gibi askerliğe alınmanın bazı şartları vardır. Bunlardan birisi de boy ve kilo oranlarının uyumudur. Aşağıda paylaştığımız boy-kilo oranlarına bakarak kendi boyunuzu ve kilonuzu bulup askerlik için uygun musunuz yoksa değil misiniz onu öğrenebilirsiniz. Eğer oranların altındaysa veya üstündeyse askerlikten muaf olursunuz. Büyük ihtimalle 1 sene erteleme verirler ardından yine oranlarınız tutmuyorsa büyük bir olasılıkla muaflık verirler. Eğer bu değerlerin arasındaysanız askerliğe uygunsunuz demektir. Şimdi askerlik için boy ve kilo tablosunu paylaşalım.

Askerlik BOY-KİLO Çizelgesi:

Çizelge bu şekildedir arkadaşlar. Sol taraftakiler boy uzunluğunu vermektedir. Diğer kısımlar ise kiloları vermektedir. Şimdi hesaplamayı nasıl yaparız onu anlatalım.

Askerlik BOY-KİLO Muaflık veya Uygunluk Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bir örnek üzerinden açıklayalım arkadaşlar. Mesela boyunuz 1.75 cm olsun. Kilonuz ise 65 kg olsun. Bu durumda üstteki tablonun sol tarafındaki boy uzunluğunu yani 175’i buluyoruz. Ardından yanlarında çıkan kilo değerlerine bakıyoruz. Burada bizi ilgilendiren kırmızı kutuyla çizilmiş olan kilo değerleridir. Eğer bu kiloların altındaysa veya üstündeyseniz askerlikten muaf edilirsiniz.

Yani 175 cm’nin yanındaki kırmızı kutuda yer alan kilolara baktık. Üst sınır 102 kg ve alt sınır 49 kg olarak gösteriyor. Bu durumda 175 cm uzunluktakiler için eğer kilonuz 102’nin üzerinde veya 49’un altında olursa askerlikten muaf edilirsiniz. Ama bunların arasındaysa askerliğe uygunsunuz demektir. Örnekte bizim kilomuz 65 idi. Haliyle 65 kg, 102 ve 49’un ortasında olduğu için askerliğe engel bir durum olmamış oluyor.

Askerlik boy-kilo hesabı bu şekilde yapılmaktadır. Mesela bir tane daha örnek verelim. Diyelim boyumuz 1.80 cm olsun. Kilomuz da 110 olsun. Bu durumda çizelgeye bakıyoruz. 180’in yanındaki kilo sınırları 107 ve 53 gözüküyor. Bizim kilomuz 110 üst sınırın da üstünde olduğu için askerliğe uygun olmamış oluyoruz.

Bu şekilde kolaylıkla sizler de boy-kilo oranı hesabı yapabilirsiniz. Ayrıca bu çizelge askerlik için resmi web sitelerde bulunan dokümandan alınmıştır. Diğer web sitelerde de bu tabloyu görebilirsiniz.

Bu yazımızda askerlik için boy ve kilo nasıl hesaplanır onu anlattık. Anlamadığınız yerler olursa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Şimdiden askere gidecek olan vatandaşlarımıza hayırlı tezkereler diliyoruz…

YORUMLAR

  1. paylaşım için teşekkürler

  2. Paylaşım için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir