ASO Ne Demek? ASO Kısaltmasının Açılımı Ne? ASO Uyumu Makale Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ASO nedir, açılımı ne demektir onu anlatacağız.

Son yıllarda birçok webmasterın karşılaştığı yeni terimlerin başında ASO geliyor. ASO birçok forum sitesinde, e-ticaret sitelerinde vb. yerlerde karşımıza çıkabiliyor. Özellikle bazı kullanıcılar “Aso uyumlu makale” satın almak isteyebiliyorlar. Bu yüzden webmasterlar aso ne demektir, açılımı ne anlama geliyor onu merak ediyor. Aso hakkında sizlere kısaca bildiklerimizi aktaralım. İyi okumalar dileriz.

ASO Ne Demek? ASO Kısaltmasının Açılımı Nedir?

ASO kısaltmasının açılımı “App Store Optimization” demektir. Yani ASO’nun Türkçe’si “Uygulama Mağazası Optimizasyonu” ‘dur. Diğer bir deyişle ASO “App Store Optimizasyonu” demektir. ASO normal web sitelerinde nasıl SEO yapıyorsak, mobil uygulamalar için yapılan optimizasyonun adıdır diyebiliriz. Yani web SEO eşittir mobil ASO desek sanırız yanlış olmaz.

Web sitelerin üst sıralara çıkması için nasıl SEO çalışmaları yapıyorsak aynı şekilde mobil uygulamaların App Store ve Google Play üzerinde üst sıralarda gözükmesini istiyorsanız ASO çalışması yapmalıyız. Yani sitelerdeki Seo, mobildeki Aso’ya eşittir diyebiliriz. Günümüzde nasıl web sitelerinin sayısı yüksekse mobil uygulamaların da sayısı bir hayli fazladır. Bu yüzden belli bir alanda mobil uygulama yaptığınızda bunu mağazaya koysanız bile hemen indirme alamayabilirsiniz. İşte mobil mağazalarda uygulamanızı üst sıralara çıkartmak için uygulamanıza ASO çalışması yapmanız gerekmektedir. Aso denilince akla gelen ilk terimlerden birisi “Aso uyumlu makale” dir. Şimdi kısaca onun hakkında bilgi verelim.

ASO Uyumu Makale Nedir?

Aynı SEO uyumlu makale gibi düşünebilirsiniz. ASO uyumlu makale de App Store Optimizasyonuna uygun makalelere verilen isimdir. ASO uyumlu makale yazarken yazının Title (yani başlığına), Description (yani açıklama kısmına) ve Keywords (yani anahtar kelimelerine) dikkat etmemiz gerekmektedir. Uygulamada üst sıralara çıkmak için güzel bir aso uyumlu makale yazabiliriz. Böylece iOS Apple Store ve Google Play’de uygulamamız ASO uyumlu makale sayesinde üst sıralarda görünebilir. Uygulamayı sisteme yüklerken bu ASO uyumlu makaleyi açıklama kısmına güzel bir şekilde ekleyin. Uygulamanın başlığına, açıklama metnine ve anahtar kelimelerine dikkat ederseniz uygulamanız üst sıralara doğru yükselecektir.

ASO’da sadece yazı değil aynı şekilde görsel de önemlidir. Uygulamanızı yüklerken ilgili görselleri uygulama mağazasına yüklemeyi unutmayın. Yani hem görselleri kaliteli yaparak hem de yazınızı kaliteli ASO uyumlu yazarak uygulamanızı üst sıralara taşıyabilirsiniz. Herkese başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir