ATM’nin açılımı nedir? Atm ne anlama geliyor? Atm açılımı ne?

Açılımı en çok merak edilen kısaltmalardan birisi ATM’dir. Peki ATM kısaltmasının açılımı nedir? ATM ne anlama geliyor? ATM’nin açılımı nedir? ATM İngilizce açılımı nedir? Şimdi sizlere ATM açılımı nedir onu anlatacağız.

Banka işlemleri için sıklıkla kullandığımız ATM’lerin ne anlama geldiği, açılımının ne olduğu vatandaşlar tarafından merak edildi. ATM, İngilizce bir kısaltmadır. Şimdi ATM’nin açılımı nedir Türkçe’siyle birlikte paylaşalım.

ATM Açılımı Nedir?

ATM açılımı ==> ‘Automatic Teller Machine‘ (Bankamatik)

ATM, İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı “Automatic Teller Machine” demektir. Automatic Teller Machine ifadesinin baş harfleri ATM kısaltmasını oluşturmaktadır. ‘Automatic Teller Machine’ ifadesinin Türkçe karşılığı ise “Bankamatik” demektir. Yani ATM’nin Türkçe anlamı bankamatiktir. Buna ek olarak ATM’nin açılımı bazı yerlerde “Automated Teller Machine” olarak da geçiyor. Bu ifadenin Türkçe karşılığı ise “Otomatik vezne makinesi” demektir. Yani bu bakımdan ATM’nin gerçek açılımı “Automatic Teller Machine” demektir diyebiliriz.

ATM’ler günümüzde hemen hemen birçok il, ilçe ve mahallelerde bulunmaktadır. ATM cihazlarının tasarımcısı ise Luther George Simciyan olarak bilinmektedir. ATM (Bankamatik) cihazı ülkemizde ilk defa 1982 yılında Türkiye İş Bankası tarafından, Bankamatik adıyla kurulmuştur.

Kısacası, ATM’nin açılımı (Automatic Teller Machine) demektir. Bazı yerlerde ise (Automated Teller Machine) olarak geçmektedir. ‘Automatic Teller Machine‘ ifadesinin Türkçe karşılığı ise Bankamatik demektir.

Automatic Teller Machine ifadesinde kelimelerin ayrı ayrı Türkçe’si ise aşağıdaki gibidir:

  • Automatic : Otomatik
  • Teller : Veznedar
  • Machine : Makine
  • Automatic Teller Machine : Bankamatik

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir