Ay mı Büyük Güneş mi? Dünya-Güneş-Ay Büyüklük Sıralaması Nasıl?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ay mı daha büyüktür yoksa güneş mi daha büyüktür, hangisi daha büyük hakkında bilgi vereceğiz.

Güneş ve ay tutulması gerçekleşirken merak edilen konulardan birisi de hangi gezegenin daha büyük olduğudur. Bildiğiniz gibi güneş veya ay tutulmasında biri diğerinin önüne veya arkasına geçiyor. Haliyle burada kısaca tutulma oluşuyor. İşte bu tutulma sırasında ay ve güneş aynı hizada gözüktüğü için ve ikisi de büyüklük bakımından sanki birbirine yakın durduğu için hangisinin daha büyük veya küçük olduğu merak ediliyor. Aslında sorunun cevabı gerçekten basit. Çünkü güneş, güneş sistemindeki en büyük yıldızlardan birisidir. Haliyle dünya ve aydan da büyüktür. Şimdi sizlere ay mı daha büyük, dünya mı daha büyük yoksa güneş mi daha büyük kısaca anlatalım.

Dünya-Güneş-Ay Büyüklük Sıralaması Nasıldır?

Güneş, Dünya ve Ay büyüklük sıralamasında en büyüğü Güneştir, sonra Dünya sonra ise Ay gelmektedir.

Dünya-Güneş-Ay büyüklük sıralaması “Güneş > Dünya > Ay” şeklindedir. Bu üçlü arasında en büyüğü Güneştir. Güneşten sonra en büyük Dünya ve sonrasında Ay gelmektedir. Büyükten küçüğe doğru sıralama yapacak olursak “Güneş > Dünya > Ay” olacaktır. Tam tersi küçükten büyüğe doğru sıralayacak olursak “Ay < Dünya < Güneş” olacaktır. Buna göre güneş aydan büyüktür. Güneş dünyadan da büyüktür. Dünya ise aydan büyüktür.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi Güneş, Dünya ve Ay’dan daha büyüktür. Ay ise Dünya’nın uydusu olduğundan dolayı Dünya’dan küçüktür.

Ay mı Daha Büyük Güneş mi?

  • Güneş, Ay’dan daha büyüktür.

Ay mı Daha Büyük Dünya mı?

  • Dünya, Ay’dan daha büyüktür.

Dünya mı Daha Büyük Güneş mi?

  • Güneş, Dünya’dan daha büyüktür.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir