Ayrıyeten mi Ayrıyetten mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

Merhabalar bu makalemizde sizlere ayrıyeten mi ayriyeten mi yoksa ayrıyetten mi hangi kelime doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Özellikle Türkçe deneme sınavlarında bazı zamanlar yazım kuralları ile ilgili sorular gelebiliyor. Hatta en az 1-2 soru yazım hataları ile ilgili geliyor desek yanlış olmaz. Bu bakımdan dilimizde yazılışı en çok karıştırılan kelimeleri bilmemiz ve doğrusu nasıl yazılır onu öğrenmemiz gerekmektedir. Bu bağlamda sizler için yine en çok karıştırılan kelimelerden birisi olan “ayrıyeten-ayrıyetten” kelimesinin doğru yazılışı nedir onu göstereceğiz. Şimdi TDK’ya göre hangi kelime doğru yazılmıştır onu gösterelim.

Ayrıyeten mi Ayrıyetten mi Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Ayrıyeten
  • Hatalı yazılışı ==> ×Ayrıyetten  ×Ayriyeten

Türk Dil Kurumu’na göre “bakınız, ayrıca” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı ayrıyeten‘dir. Hatalı yazılışı ise ayriyeten ve ayrıyetten‘dir. Kelimeyi okuduğumuzda telaffuz olarak sanki “ayrıyetten” gibi çıkıyor. Fakat doğru yazılışı tek t harfli olan ayrıyeten’dir. Bu yüzden dikkat etmekte fayda vardır.

Yukarıdaki resimden de gördüğünüz gibi TDK’nın “sozluk.gov.tr” buradaki sitesinde de kelimenin doğru hali ayrıyeten olarak verilmiştir. Ayrıca yine dikkat etmemiz gereken nokta kelimenin içerisinde geçen i harfinin i değil ı harfi olmasıdır. Yani doğrusu ı harfli yazılımıdır.

İnşallah faydalı olur. Herkese Türkçe ve edebiyat sınavlarında başarılar dileriz. İyi çalışmalar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir