Azerbeycan mı Azerbaycan mı Doğru Yazılışı Nedir?

Selamlar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Azerbeycan mı yoksa Azerbaycan mı doğrusu nedir onu yazacağız.

Türkçe’de yazım hataları sadece normal kelimelerde yapılmıyor. Aynı zamanda ülkelerin yazılışında da yazım hataları yapılabiliyor. Bunlardan birisi de Azerbeycan-Azerbaycan kelimeleridir. Bu iki kelime birbirine çok karıştırılıyor. Bu yüzden sizler için TDK’nın sitesinden inceledik ve doğrusunu sizlere yazacağız.

Azerbeycan mı Azerbaycan mı Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Azerbaycan
  • Hatalı yazılışı ==> ×Azerbeycan

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre komşu ve kardeş ülkemizin yazım kurallarına göre doğru yazılışı Azerbaycan‘dır. Yani Azerbeycan kelimesi yanlış yazılıştır. Beycan’daki e harfi a olacaktır. Yani sonu baycan ile bitmelidir. Gerçekten çok karıştırıldığı için sizlerle doğrusunu paylaşmak istedik. Doğru yazılımını aklınızda tutmaya çalışın. Türkçe ve Edebiyat sınavlarında karşınıza çıkabilir. Bu bakımdan ülkenin doğru yazılışını iyi bilmemiz gerekiyor.

TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr sitesinde de ülke Azerbaycan olarak yazılmaktadır. Azerbeycan şeklinde aratma yaptığımızda herhangi bir sonuç çıkmamaktadır. Bu da ülkenin yazım kurallarına göre doğru yazılışının Azerbaycan olduğunu bizlere gösteriyor.

Faydalı olması dileğiyle herkese iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir