Baldırıkara Otu Faydaları ve Kullanım Şekli

Baldırıkara Otu: Boyu genellikle 40 cm. kadardır. Nemli yerleri seven baldırıkara dere kenarı gibi yerlerde yetişmektedir. Otsu bir bitki türü olan baldırıkaranın içeriğinde uçucu yağ, musilaj ve birazda şeker bulunmaktadır.

Baldırıkara Otunun Faydaları: Göğsü yumuşatıcı etkiye sahiptir. Öksürüğü ve balgamı kesme konusunda çok başarılıdır. Bronşit, grip ve soğuk algınlığına çok iyi gelir. Aybaşı kanamalarının düzenlenmesine yardımcı olur. Böbrek kumlarının dökülmesine yapmış olduğu katkılar baldırıkaranın faydaları arasındaki yerini almaktadır. Saçları güçlendiren bitkiler arasındadır. Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun adeta yanıtıdır. Kepek sorununu engellemesi yine baldırıkaranın faydaları içindedir. Derideki şişlikleri indirme konusunda etkin rol oynar.

Baldırıkara ve Kullanım Şekli: Yaprakları kuru veya yaş olarak kullanılmaktadır. Tat verici olarak ilaçlara da katılır. 1 litre kadar suyun içine 50 gram kadar kuru bitki atılıp demlendikten sonra içilebileceği gibi saç diplerine sürülerek saçlar içinde kullanılabilir. Saç diplerinde sürülmesi halinde kepeği önler ve saç dökülmesinin yavaşlamasına neden olur.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir