Baş Dönmesi ve Çeşitleri Nelerdir?

Baş dönmesi diğer adıyla vertigo, yeryüzü algılama şeklimizin bozulmasıdır. Bu durumla karşılaşıldığında ayakta durmak zorlaşır. Çünkü yer, ayağımızın altından tabiri caizse kayar. Yerin kaymasına ek olarak etrafımız yani çevremizdeki nesneler de dönmeye başlar.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Vertigo pek çok hastalığın belirtisi olabilir ya da o anlık bir durumdan da kaynaklanabilir. Psikolojik nedenler, yorgunluk, halsizlik vb. faktörler nedeniyle de oluşabildiği gibi ciddi hastalıkların da belirtisi konumunda yer alabilir.

Baş Dönmesi Çeşitleri

Baş dönmesinin nedenleri arasında yorgunluk, halsizlik ve psikolojik sebeplerin olabileceğini belirtmiştik. Diğer açıdan baş dönmesinin belirli hastalıklar sonucunda oluştuğunu söylemek, muhakkak doğru olacaktır.

Baş dönmesinin en çok karşımıza çıkan sebepleri arasında benign pozisyonel baş dönmesi vardır. Bu hastalık ani bir şekilde ortaya çıkar ve kısa sürelidir. Uzun bir zamana yayılmaz fakat nükseden bir özelliğe sahiptir. Yani belirli aralıklarla tekrar meydana gelebilir. Yatakta dönme ve başı arkaya çevirme gibi pozisyon değişimleri akabinde ani baş dönmesi atakları ortaya çıkarır.

Baş dönmesi çeşitleri anlamında değerlendirilebilecek ikinci hastalık meniere hastalığıdır. Bu hastalık, iç kulakta aşırı sıvı birikmesine bağlı meydana gelir. Hastalığın ilerlemesi durumunda sağırlık ve kulak çınlaması olası sonuçlardır. Bu hastalıkta baş dönmesi yalnız başına seyretmeyebilir, ona bulantı, kusma ve kulakta dolgunluk gibi durumlar da eşlik edebilir. Tedavi gerçekleştirildiğinde bu hastalığa bağlı vertigo atakları seyrekleşir hatta tamamen sonlanabilir.

Baş dönmesinin diğer bir çeşidi migren hastalığıdır. Yaklaşık olarak her 4 migren hastasından 1’ inde vertigo atakları görülür. Bu ataklar, baş ağrısı öncesinde oluşabildiği gibi baş ağrısı sırasında da oluşabilir. Migren hastalarının bazılarında vertigo ataklarını sezinlemesini sağlayan ön belirtiler olur. Bu hastalar, ataklardan önce bu durumu belirtiler doğrultusunda hisseder.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir